Депутатите приеха промените в Закона за държавния бюджет на второ четене. С приетите промени от 1 януари 2012 г. влиза ограничение от 2% на бюджетния дефицит и до 40% преразпределителна роля на държавата.
Според приетите промени бюджетният дефицит, който представлява превишението на държавните разходи над държавните приходи, не може да надвишава 2% от брутния вътрешен продукт на страната. Освен това държавните разходи няма да могат да превишават 40% от БВП.
Съпредседателят на Парламентарната група на Синята коалиция Мартин Димитров заяви, че депутатите от групата подкрепят промените. "Гърция около 10 години има дефицит от 2% и накрая се стига до тази грандиозна криза. Германия възприема следното правило: ако една година има бюджетен дефицит, на следващата година той се компенсира с излишък. Ето това го няма при нас", посочи Димитров.
По думите му за България бюджетният дефицит е по-голям проблем, в сравнение с другите страни, защото всяка нестабилност в страната от страна на инвеститорите се възприема като нова криза, подобна на тази през 1997 г. "Текстовете не решават проблема до край, но това е стъпка в правилната посока. Мерките за бюджетната стабилност са важни и трябва да бъдат подкрепени", каза още Димитров.
Финансовият министър Симеон Дянков благодари на всички депутати, подкрепили промените, които са част от инициирания от него т.нар. Пакт за финансова стабилност. "Това е национален проект. Приетите днес промени влизат в сила от 1 януари 2012 година, в мандата на нашето правителство, с което поемаме отговорността за финансовата политика на страната", добави Дянков.
"Не знам дали вицепремиерът и министърът на финансите Симеон Дянков знаят, но, ако тези промени минат през Конституцията, те ще станат универсалната изтривалка и сапун, с която бъдещи кабинети ще се оправдават защо не могат да правят това или онова”, коментира Румен Овчаров.
"Тези промени защитават националните интереси на България. Поставят ни в по-добра светлина в международен план, защото страната ни е записала в националното си законодателство ясни правила за водене на предсказуема финансова политика, заяви Симеон Дянков.
В парламента Синята коалиция започна подписка за създаване на анкетна комисия, която да проучи как се получава и харчи бюджетната субсидия за всеки независим депутат. Трима независими - Тодор Великов, Димитър Чукарски и Дарин Матов, които напуснаха РЗС, казаха, че ще пренасочат субсидиите си към ГЕРБ.