Няма да закривам болници, продължавам да поддържам казаното, заяви министърът на здравеопазването Анна-Мария Борисова по време на парламентарния контрол във връзка с питане за оптимизацията на болничната мрежа.

Министър Борисова отбеляза, че у нас многократно е констатирана свърхосигуреност с болници и в същото време недостиг на легла за долекуване и продължително лечение. В Европа легловата база за долекуване и продължително лечение е между 12 и 15 процента от общия брой болнични легла, а у нас няма такива, това е проблемът, нямаме такъв вид болници и трябва да ги създадем, посочи Борисова.

По думите й осигуреността с болници на сто хиляди души население през последните няколко години в страната нараства и варира между 3,4 и 4,62. В Европа е 3,0.        

Съществуват обективни математикостатистически модели за определяне на потребностите от болнични легла, които се базират на средноевропейски норми, посочи Борисова. Тя уточни, че коефициентите се формират въз основа на демографски показатели за възрастова структура на населението, раждаемост, смъртност, детска смъртност, хоспитализирана заболеваемост, инвалидизирани пациенти над 16 години.

Значение има показателят използваемост на леглата. С оглед на профилактиката на вътреболничните инфекции е общоприето в света да се планира резервен леглови капацитет, поради което показтелят се приема за нормален, когато е между 75-80 процента, уточни министър Борисова.  

Планирането на потребностите от брой болнични легла у нас е напълно обективизирано. Ще се базираме на това, което е в световен мащаб, а то е 5,9 на 1000 души население, посочи министърът.  

Борисова уточни, че реформата в болничната система предвижда да се промени структурата на легловата база, като се развие системата на продължителното лечение и долекуване. Според нея в страната има потребност от около 27 000 - 30 000 легла за активно лечение. За да има една болница за активно лечение нужното многопрофилно изявяване и затворен цикъл на обслужване на населението, трябва да разполага средно с около 300 легла и това може да задоволи потребностите на регион от около 100 000-150 000 души население, допълни Борисова.

По думите й по тази калкулация излиза, че в България са нужни около 90-100 болници за активно лечение. В България обаче легловата база в болниците варира от 50 до 1300, допълни министърът. Според Анна-Мария Борисова тази особености налагат преглед на болничната структура и на обема на дейностите в съответствие с нужното качество на медицинското обслужване, което се прави.

На тази база ще се приложат вариантите на математическия модел, чрез който ще се определят потребностите и ще се предприемат последващи управленски решения за преструктуриране на болничната система, допълни министърът.