Как българските домакинства се борят с кризата - отговор на този въпрос потърсиха водещи финансисти и анализатори. Проучването показва, че в момента 21 процента от хората живеят под прага на бедността. Това означава, че разполагат с по-малко от 211 лева на месец. Как се живее с толкова пари - подробностите от Мария Савкова:

Проучване на институт Отворено общество и Световната банка показва, че през последната година пестим като харчим по-малко за храна, отопление, здраве и обучение. Една пета от българите живеят под прага на бедността. 8 процента от тях не могат да си позволят да се хранят редовно.

От началото на кризата в края на миналата година досега доходите на 30% от семействата са намалени. 20% се справят с помощи от чужбина.

Най-засегнати са ниско образованите. Съкратените високо квалифицирани кадри почти веднага намират друга работа.

Кризата през миналата година е влязла във всеки трети дом

в България, а всяко пето семейство е бедно. Само в една четвърт от домакинствата в България има по двама работещи.

33% от населението са пряко засегнати - загубили са работата си или са минали на половин работен ден. На 16% заплатите са намалени. 15 процента се оплакват, че са запазили работата си, но работят много повече за същите пари.

77 процента от домакинствата нямат никакви спестявания

23 % от тях дори имат дългове.

"Намаляват потреблението на различни стоки и услуги. Най-бедните понякога намаляват потреблението даже и на храна. Като цяло, обаче се намалява потреблението на здравеопазване, образование, неща които са важни в дългосрочен план”, каза Боян Захариев от института Отворено общество.

41% ограничават разходите за ток, вода и парно; 29% се лишават от храна; 8% пропускат хранения; 10% не плащат здравните си осигуровки; 10% не плащат социални осигуровки.

Нивото на бедността не спира да расте, въпреки положителните тенденции в заетостта. Социалното министерство отрича това да е признак на скрита безработица, а обяснява че програмите за временна заетост подпомагат активно заетостта.

"В момента, заради икономическата криза има задържане на работните заплати в редица сектори на икономиката. Забелязва се активиране на пазара на труда на някои сектори като туризма, земеделието, като експорта. България много скоро ще тръгне по спиралата на кризата нагоре”, заяви социалният министър Тотю Младенов.

Прогнозата на Световната банка е оптимистична

Въпреки че Брутния вътрешен продукт на страната е намалял с пет процента, очакванията са, че до края на годината ще се покачи.

"Стабилността на фискалния резерв е най-важен, за да не изпадне страната в ситуацията на Гърция - от една страна се взимат предвид дълговете на страната, от друга бюджетният дефицит. Точно тези две условия поставят България в по-добра позиция от Гърция”, отбеляза Емил Тешлюк от Световната банка.

България се справя с кризата по-добре от Балтийските държави и по-зле от Полша.

И още изводи от проучването:

Заради икономиите хората не си купуват редовно лекарствата, не ходят редовно на лекар или изобщо спират да се осигуряват. 20% от населението твърди, че вече не си плаща здравните и социални осигуровки. Потърсихме конкретни примери:

Само в едно бюро по труда чакат над 1000 души. Повечето от тях са съкратени преди повече от няколко месеца.

Историята си се съгласи да разкаже млад човек, който работи като проектант - за 260 лева и няма изгледи да си намери нещо по-добро. Не се лишава от здравни услуги, но отдавна е забравил за удоволствията.

Въпреки, че Симеон не се лишава от храна, търговците по пазарите се оплакват от спад в търговията с 50-60 процента в сравнение с миналата година.

"Гледат, купуват, обаче в малки количества. Малко - по половинка, килограм. Не както преди са взимали по 5-6 килограма ягоди. Да вкусят”.

Тази жена, например си тръгва от пазара без нищо. Работила е като шивачка, но сега разчита на сина си. Често изостават с плащането на ток, вода, телефони, както и здравни осигуровки.

"За този месец съм ги платила, защото ми предстои важно изследване, и ако не ги платя няма да мога да го получа това нещо, но иначе когато мога - забавям”, разказа Евдокия Манолова.

Въпреки че се ограничават от театри и кина, семейството се надява поне единия да има работа.