Българите слагат предпазни колани на задната седалка само по изключение, въпреки че са задължителни. Годишно страната ни губи повече от 2 милиарда лева за покриване щетите от катастрофите, или това е около 2 процента от Брутния вътрешен продукт. Още по темата от Мария Савкова:

300 души щяха да са живи, ако пътуваха с предпазни колани през миналата година. КАТ отчита, че всеки трети загинал е бил пътник на задната седалка без колан. При удар всичко се случва за части от секундата.

"Вероятността, ако нямаш предпазен колан, е или да ти се смачка гръдният кош, респективно да загинеш на място, или да изхвърчиш от челното стъкло”, обясни гл. инспектор Стойчо Константинов, от Пътна полиция.

И докато над 90 процента от българите вече слагат предпазни колани на предната седалка, също над 90 на сто не слагат на задната.

"Най-големият мит е, че, ако се държа здраво, няма да пострадам. Това е вярно, ако скоростта на автомобила е до 15 километра”, съобщи Владимир Тодоров, от Българската асоциация на застрахованите и пострадалите при катастрофи.

Да се блъснеш с 50 километра в час без колан е все едно да скочиш от петия етаж.

Друг животозастрашаващ мит е, че, ако колата се преобърне без колан, човек излиза по-лесно. Но истината е, че ако човек изхвърчи, най-вероятно е колата да го премаже. Още по-опасно е децата да са необезопасени на задната седалка.

Слагането на предпазен колан отнема едва седем секунди от живота ви, но ви позволява да го изживеете целия.

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google