През 1920 година ветерани - опълченци решават да построят Паметник на свободата на връх Шипка. Светинята е издигната за по-малко от 15 години, със средства от доброволни дарения.
90 години по-късно съдбата на един от най-големите паметници на културата е в ръцете на министрите. Според решение на Министерски съвет от 23 юли Шипка е на път да остане без полицейска охрана.
На ден през Шипка преминават средно по около 500 - 600 български и чужди туристи. Според управата и уредниците на парк-музея, който включва 26 паметника, ако денонощната полицейска охрана отпадне, мемориалът ще бъде осквернен.
„Експозицията не е само вътре в паметника, тя е и около паметника. Има вечен огън, има и художествено осветление. Самия парк-музей е 2200 дка”, каза Данчо Данчев, директор на Националния парк-музей „Шипка - Бузлуджа".
Месечно охраната на Шипка струва на Министерството на вътрешните работи издръжката на 4 -ма полицаи. С цел да се реализират икономии от около 72 000 лева годишно, бе решено мемориалът да не се охранява от униформените.
След среща с министъра на културата, министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов обаче заяви, че МВР ще продължи да охранява Шипка, Националния исторически музей и Галерията за чуждестранно изкуство, поне до Нова година. Срещата беше по искане на министър Вежди Рашидов.
„Много са националните паметници, които имаме да охраняваме - Александрово, Тракийските гробници, Варна Ларгото”, каза Рашидов.
„Не може за всеки паметник да поставяме по един полицай, има и общински фирми има и охранителни фирми”, посочи вътрешният министър.