Мерките бяха обсъдени на съвета на ректорите. Ние си разработихме система от предложения за антикризисни мерки, които са три. Всяка една от тях сама по себе си не решава въпросите на висшите училища, но трите заедно – ще ги решат до голяма степен. Това заяви ректорът на УНСС проф. Борислав Борисов.
"Първото предложение е даване възможност на ВУЗ-овете да извършват платен прием за бакалавърската степен. Платеният прием не е панацея и няма да реши въпросите на всички държавни училища.
Втората мярка е свързана с това да се даде възможност на университетите да правят бизнес със своя интелектуален продукт, който създават.
Третата мярка е, че трябва да се премине към нова схема на финансиране на университетите. В момента е социалистическата уравниловка – на всекиму по равно".
Как студентите в УНСС приемат обявените антикризисни мерки - мненията събра Марина Цекова:
Част от студентите смятат, че и без това в Икономическия университет в София вече е пренаселено и качеството понякога е на санитарния минимум, други приветстват привличането на платежоспособни българи в държавните университети.
"Вече аудиториите са препълнени, много пъти два потока от студенти влизаме в препълнени зали, няма къде да седнем и не мисля, че е много добро предложението”.
"Възможно е да се получи този момент с препълването, но това е начин да се привлекат повече млади хора и да не учат навън, и ако се създадат необходимият ресурс от места и преподаватели, защо не”.
"По-добре е да си остане държавно и държавата да прави повече за образование”.
От студентския съвет на Университета са готови да организират протест, само ако се увеличат държавните такси, които сега са около 300 лева годишно.
"По-важното е статутът на държавната поръчка да се запази. Да не се увеличават таксите за държавна поръчка, защото в условията сега недопустимо би било увеличаването на таксите с 6-10 процента. Това не е антикризисна мярка със сигурност”, коментира Калоян Димитров.