
Стотици хиляди са българите, които изхранват семействата си от гурбет зад граница - в Гърция, Португалия или Испания. Парите, които работниците отвън изпращат, на практика са най-голямата инвестиция у нас от чужбина. Заради кризата и в тези държави, много от сънародниците ни се прибират по родните места. Как продължава живота за тези хора?
Докато през 1993 г. едва 7 хиляди българи живеят в Гърция, днес те са около 100 хиляди. Мъжете работят като бояджии и строители, а жените гледат деца и възрастни хора и чистят домове. Пращат поне една трета от заплатата си в размер средно на 800 евро в България.
В пограничното село Марикостиново почти във всеки дом има „гастарбайтер”. В последните месеци обаче доста от тях се завърнали.
"Кризата и там се усети много дълбоко във всеки един бранш почти навсякъде. И затова бяхме принудени просто шефовете оттам да ни освободят", сподели Кирил Манолчев.
За няколко години с парите, спечелени като фаянсаджия, Кирил е направил основен ремонт на къщата си в селото. Издържал е жена и малко дете.
Подобна е съдбата и на 30-годишния Георги Трайков, който си идва от Гърция преди два дни.
"И там видях как нещата стоят и там няма никаква работа – с българи пълно. 90% от хората, които ги познавам, там където се запознах, никой няма работа. Кризата в момента в Гърция е много голяма. Може да се каже, с една дума, че е по-голяма от тука в България. Специално за мъжете няма работа в Гърция", каза той.
Дори кметът на Марикостиново Костадин Герчев е бивш емигрант. Припечелвал в Испания в продължение на години.
"До скоро, до колкото знам, испанците бяха доста зле, може би най-засегнати бяха Испания и Англия. Но най- вероятно ще излязат доста по-рано от нас от кризата", коментира градоначалникът.
Бившите емигранти не се надяват да си намерят работа у нас. Те по-скоро чакат Гърция, Испания и Португалия да си стъпят на краката- за да ги приютят пак.