Парламентът реши трафични данни да бъдат предоставяни на компетентните органи само при разкриване и разследване на тежки и компютърни престъпления. Това стана при гласуването на второ четене на промените в Закона за електронните съобщения, предаде БТА.
 
Депутатите приеха данните да се дават след разрешение на председателя на Районния съд или упълномощено от него лице. Мобилните и интернет операторите ще трябва да предоставят данните за възможно най-кратък срок, но не повече от 72 часа, е записано в променените текстове.

Операторите ще бъдат задължени да пазят данните за 12 месеца, а поисканите от компетентните органи - до още шест месеца. Операторите са задължени да осигурят възможност 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата, за постъпване на искания за достъп до трафични данни.
   
Справката, която не се използва при образуване на досъдебно производство, независимо дали представлява класифицирана информация, се унищожава в шестмесечен срок от датата на получаването й, е записано в промените.
   
Право на искане на такава информация имат определени дирекции от ДАНС, главните и териториалните дирекции на МВР, службите "Военна информация" и "Военна полиция" към Министерството на отбраната, както и Националната разузнавателна служба, решиха депутатите.   
   
При гласуването на този параграф присъстващите в пленарната зала представители на неправителствените организации облякоха сигнални жилетки с надпис "Аз не съм терорист".
   
Депутатите отхвърлиха предложението на народните представители от Коалиция за България Антон Кутев и Ивелин Николов разрешенията за достъп до трафични данни да дава председателят на окръжен съд и срокът, за който да се пазят данните от операторите, да бъде шест месеца. Не беше прието и искането на Мартин Димитров от Синята коалиция унищожаването на получените данни да става в едномесечен срок.