По-малко от две седмици остават преди да закичим мартениците. Това е времето, в което приключва работата за майсторите на червено-белите украшения и те изнасят стоката си на пазара.

За един-единствен ден в годината работят без прекъсване почти 12 месеца. Ето как жена от Търговище обяви война на пластмасовите мартеници и заложи на българската традиция.

Дълги години Анка Дочева учи деца с увреден слух на приложни изкуства да правят сурвакници и мартеници. В къщи жената също сплита червени и бели конци вече повече от 20 години. За това време през ръцете й са минали хиляди украшения, всяко от тях уникално.

"Идеите ми идват непринудено, понякога даже и през нощта по време на сън. Често ги сънувам и много пъти съм ставала, и през нощта, правя го модела, и след като е сполучлив го пускам вече", разказа Анка Дочева.

Най-често в моделите присъстват традиционните герои Пижо и Пенда. Според майсторката те не могат да се заменят от кичозните пластмасови украшения.

"Избягвам китайските мартеници, които са почти готови. Всичко е изработено ръчно. От кочаните на царевицата преди са правели такива рогозки на село и сега тази година се опитах, и направих тази жена, която ми прилича на търновска болярка", допълни майсторката на мартеници.

Уникалната традиция, която съществува само в нашата страна, впечатлява хората и далеч зад граница. Мартеници, изработени от Анка, има чак в далечна Куба.

За bTV Новините от Търговище - Нина Николова