Десет младежи от ромски произход ще се обучават в парламента. Този, който покаже най-висок резултат по време на стажа, ще бъде назначен на работа в администрацията на Народното събрание. За един от участниците в програмата разказва Марина Цекова:

Александра Валериева е на 20 години и учи индустриален мениджмънт. Мечтае да завърши и "Международни отношения". Надява се стажантската програма в парламента да й е от полза.

"Най-ценното е ,че ще има възможност да се запозная с хора от моя етнос, с млади образовани роми, с хора, които знаят какво искат и как да го постигнат", каза Александра Валериева.

Сред управляващите у нас има роми, преминали същото обучение. Трябва ли обаче, ромите да стажуват отделно и защо не са заедно с другите студенти, които се учат в НС.
 
"Може би хората не са с такава нагласа - да бъдем приемани като хора, преди всичко", смята Александра.

"Знаете, че в българското общество има силни негативни нагласи спрямо ромите, силни негативни стереотипи. Докато имаме такива стереотипи, имаме нужда от такива програми, които да ги интегрират", коментира Георги Стойчев.

Едва около 20 на сто от българите са съгласни да работят рамо до рамо с роми, независимо от техните лични качества. През следващите 2 месеца 10 млади роми ще са част от парламентарния живот и ще работят рамо до рамо с депутатите.

Сред задачите на стажантите ще бъде да подготвят парламентарно питане или да обобщят опит на други национални парламенти по определен казус.

"Не само младите хора се учат как работят народните представители, а и обратното - депутатите имат полза от това, което младите хора правят", заяви председателят на парламента Цецка Цачева.

Още по темата можете да видите в www.politics.btv.bg