За търсещите работа, все по-предпочитани от работодателите се оказват кандидатите с допълнителна образователна степен и втори чужд език. Специалистите обясняват тенденцията с високата безработица и с нарастващия брой съкратени служители.

"Колкото повече, толкова повече" е казал Мечо Пух. На пазара на труда обаче, известната фраза  важи само за предлагащите - повече безработни, по-големи изисквания. Търсещите се сблъскват с повишени изисквания и недостатъчно заплащане.

"Когато на една фирма бизнесът й върви, тя рано или късно трябва да започне да мисли за чужди пазари, т.е. чуждите езици започват да трябват", обяснява Светлозар Петров.

Освен чуждите езици, работодателите търсят и магистри. При повечето чуждестранни компании, например допълнителната степен е задължително условие. А тя не е задължителна у нас. На тези изисквания отговаря 23-годишният Перай. Няма допълнителна степен, но компенсира с две висши - Право и Международни отношения. Владее чужди езици и за трите години в София е натрупал опит като стажант. Въпреки това не може да си намери работа.

"Нямам дори обаждане, нещо за интервю. Въобще, нищо. Подавам заявления, молби, то поради една или друга причина, не знам и аз каква, не ми се обаждат. Аз лично около два месеца си търся работа, но имам приятели, които търсят от повече и се сблъскват със същото нещо", обяснява Перай Рамаданов.  
 
"Много често се бърка това нещо с дължината на процеса. Примерно нормално, когато се пусне обявата, около един месец тя стои по сайтовете в интернет, през което време се събират автобиографиите, после времето им за оценка е още около месец, а това значи, че първите интервюта започват около два месеца след пускането на обявата", обяснява Светлозар Петров.

Средностатистическият профил на търсещия работа българин е между 25 и 35 години, с висше образование и добро познание на английски. Най-много са кандидатите в сферата на информационните технологии, продажбите и администрацията.

Данните от сайтовете за работа показват, че съотношението търсене - предлагане е 20 към 1. По-голяма част от експертите по човешки ресурси смятат, че най-тежки за търсещите работа ще бъдат месеците до април.