За последните три години, държавата е продала на частни фирми над 8 000 декара атрактивни гори по Черноморието, които е заменила за горски фонд във вътрешността на страната. Голяма част от терените на брега на морето са край вече изградени хотели. Зад сделките стоят крупни бизнесмени и инвеститори.

Един от тях е турският бизнесмен Фуат Гювен, който срещу гори в Троянския Балкан се сдобива с близо 90 декара горски фонд в бургаския квартал "Крайморие", на метри от морето. Сделката е извършена на 23 януари 2009 година - дни преди забраната върху замените на земи от горския фонд.

В последния ден от крайния срок - 30 януари пък "Експрес-турс" заменя гори в Тетевенско за 11 декара горски фонд в Несебър, които й излизат по 6 евро на кв. метър. Неин собственик е „Елеонора транс", в която по това време дял има и настоящият депутат от ГЕРБ Емил Димитров. Гората е в непосредствена близост до хотел, купен по-рано от същата фирма.

"Искам да ви кажа, че е едно ходене по мъките и не знам даже как така стана, че в последните дни правителството в лицето на господин Юруков разписа. Просто те са търсили, знаете някои заменки - разхождат се по морето, това ни харесва, взимат скица, отиват и заменят. А нашата идея не е била да строим даже - да направим тука кортове, закрит басейн, игрище за футбол", каза управителят на "Елеонора транс" Георги Николов.

С идеята да повиши категорията на курортния комплекс, който възнамерява да строи в „Крайморие”, Тодор Батков се сдобива с над 200 декара гори край морето за по 8 лева квадратния метър. Според представител на бизнесмена половината от гората щяла да бъде запазена като зона за отдих.  

"Щеше да бъде ужасно жалко, ако някой вземе тази гора и я изсече, и застрои поредните къщи до нас, зад нас, пред нас. Просто е жалко за целия проект. Държавна гора не може да се купи по действащите нормативни документи. Държавна гора може единствено да бъде заменена", каза Иван Касалийски от "Форос дивелъпмънт".

Държавна гора може да се купи, но тогава критериите за оценка на имота са други и задължително се прави конкурс, обясниха от Регионалната дирекция по горите в Бургас. Схемата със заменките е далеч по-лесна и на пръв поглед изгодна за държавата - срещу средно 10 декара в Балкана, тя дава 1 декар на брега на морето.   

"10 декара струват 5000 лева. Срещу тези 10 дка., ти заменяш един декар на морето, който де факто на теб ти струва 5000 лева. Или цената на квадратен метър става 5 лева. Е, няма такава цена край морето", обясни инж. Румен Желев – директор на РДГ-Бургас.