
Със специална политика за закрила на детето е "въоръжена" вече една от столичните детски градини. Персоналът на 85-то ОДЗ "Звездичка", заедно с родители и експерти от неправителствена организация, са разработили правила, по които да се работи, ако се научи за насилие над децата в семейството или в детската градина.
Деляна Спасова е майка на три момичета от тази детска градина. Казва, че винаги е била спокойна за децата си, когато ги праща тук, но се включва с желание в проекта.
"Повишаването на тон също се приема за насилие, това също го научихме тук. Шамарът лек също се приема за насилие. Трябва да се възпитават децата така, че информацията която им даваме да бъде достъпна за тях по начина, по който те могат да я възприемат", смята Деляна.
В градината се грижат за близо 250 деца. Директорката работи в нея 20 години и казва, че не са рядкост случаите, в които тя или някой друг от персонала е научавал за насилие над децата в домовете им.
"Не може учител или колега, който работи с децата, не може да бъде агресивен, няма право да бъде такъв. Поне така аз смятам", каза директорката Мария Петрова.
През 2008 година социалните служби са работили по над 1 600 случая на насилие над деца, като 81 от всеки 100 е бил в семейството. В детски градини и училища са регистрирани близо 120 случая на тормоз.
"Детето трябва да разбира, че то не е виновно. В повечето случаи деца преживели насилие считат, че това, което им се случва е приемливо и обичайно. Те застават в позицията на жертва, което съответно се отразява на тяхното функциониране като възрастни", обяснява Вера Колешева - експерт в неправителствена организация.
При съмнение за насилие над дете от страна на родител или педагог, сигнализирайте директора на детското заведение или "Закрила на детето".