Какво ще стане ако затворът за шофиране в пияно състояние бъде отменен и вместо това се увеличат глобите? Според Асоциацията за защита на застрахованите и пострадалите при катастрофи е по-добре тази идея на главния прокурор да не се проверява на практика.

За да постигне криминалната концентрация на алкохол в кръвта си, един шофьор трябва да изпие 300 грама концентрат - или три големи ракии. Годишно полицаите засичат 12 000 българи да карат с промил и две десети алкохол в кръвта.

"В това състояние реакциите са много забавени, преценката липсва - и автомобилът става неуправляем, става ковчег, който може да помете всичко по пътя си", смята Владимир Тодоров.

Дори и да не предизвикат катастрофа, шофирането в такова състояние подлежи на наказание. Знаят ли хората какво е то?

"В момента мисля, че е условна присъда".

"Мисля, че отнемане на книжката за шест месеца или затвор, не мога да ви кажа. Новите закони не ги познавам".

"Не знам, не мога да ви кажа, но би трябвало да има".

Истината е, че в момента наказанието е затвор до една година. На 10 000 осъдени обаче едва 6 души лежат реално в затвора. Другите се отървават с глоба. Затова главният прокурор Борис Велчев предлага пияните шофьори, които не са направили катастрофа, да не бъдат съдени, а директно да бъдат глобявани.

"Говорили сме с Пътна полиция – всички са много изненадани от това предложение. Странно е, че тук се търси само интереса за натовареността на прокуратурата, а не се мисли за обществения интерес и за това да няма разплакани семейства", смята Владимир Тодоров.  

Помолихме районните прокурори в София и Пловдив за коментар на идеята на главния прокурор, но те отказаха. През последната година тенденцията е за намаляване на загиналите от катастрофи с алкохол.

"Ние сме убедени, че ще тръгне в абсолютно обратна посока и ще има много загинали и много ранени хора от пияни шофьори", заяви Владимир Тодоров.

Според Асоциацията, ако поправката бъде приета, само след 7-8 месеца депутатите ще трябва отново да криминализират шофирането в пияно състояние.