
Сред скандално заменените имоти са 167 декара точно над комплекс "Русалка", придобити от едноименното дружество. Цената съответства на нормативната база за миналата година - 8 лева на квадрат.
"Тези земи са заменени на някаква минимална цена, а всъщност тука вие се сещате колко струва един декар или един метър на първа линия, това са земи на брега на морето", каза директорът на Горско стопанство – Балчик Калинка Тодорова.
Освен, че е в ущърб на държавата, сделката вреди на местните хора, туристите и рибарите, защото собственикът е ограничил достъпа до плажа. До пясъчната ивица - държавна собственост, се минава срещу такса за паркинг или заплащане на "all inclusive" - около 50 лева.
"Пътят е общински, имаме жалба от миналата година в прокуратурата и никой не ни отговаря нищо, ходим, проверяваме и казват чакайте, води се проверка", обясни Димитър Великов.
Тези 20 декара край Балчик струват по около 8 лева на квадрат. Пазарната стойност обаче е над 100-150 евро. След друга заменка, държавата загуби и над 1000 декара, които попадат в Натура 2000.
"Това нещо е тука, има ясно изразени инвестиционни намерения за строителство, има приет подробен устройствен план за тези хиляда декара, има решение на МС за промяна на предназначението, изключен е от Горския фонд", каза Калинка Тодорова.
Оказва се, че има извършени заменки с цел противодействие на строителство. Близо 1 200 декара елитни гори в Троянския Балкан са заменени за 138 декара сипеи в свлачищен район над най-големия голф и туристически комплекс в България – "Тракийски скали".
"Статутът на тази земя не е сменян, целта на инвеститорите, когато придобиха имота е тази - да няма строителство на входа на комплекса. Становището на собствениците е, че те са в готовност да върнат тази земя, при положение, че държавата има механизъм и гарантира, че тук няма да има строителство", обясни Анна Русчева - връзки с обществеността в "Тракийски Скали".
Други кандидат-купувачи предвиждали масивно строителство на това място.