
Сигнали за наводнения има в община Сливен. В село Жельо войвода се строи временна 200-метрова дига, с която да се спре нов разлив на река Сажевица. Преливането на язовира в село Горно Александрово е разрушило подпорните стени на отвеждащия канал, а водата се е разляла на 4-5 км към пътен възел Петолъчката. В Бургас нивото на езеро Вая се покачи. Високо е нивото и на язовир "Мандра". В Ямболско река Мочурица заля село Воденичане. Заради скъсаните диги под вода останаха близо 20 къщи.
Над 30 литра на квадратен метър е количеството на падналия дъжд през последното денонощие във Воденичане. Високите температури и обилното снеготопене допълнително усложниха обстановката.
"Ситуацията е отлична. Само лодка и готово. На тези хора къщата им отива на кино, мазата вътре е четири метра пълна", каза Стоянка Панайотова. Евакуация на хората е започнала в 3 ч. след полунощ.
"Група за аварийно-спасителни дейности с лодка евакуираха майка и син, останали в къщата, която нямаше как да се мине заради вода метър и половина", обясни директорът на областна дирекция "Гражданска защита" Иван Александров. Придошлите води на Тунджа наводниха и в крайречните квартали в Ямбол.
След поредицата от порои, които наводниха селища в Бургаско, в най-засегнатите места започна описване на щетите. Пострадалите ще получат обезщетение и от държавата, и от общинския бюджет. От седмица дядо Васил и баба Руска спят при близки и комшии. Къщата им е най-близо до дерето в Долно Езерово и от честите наводнения е напълно необитаема.
"Като видях, че не спира дъждът и викам на бабата давай да излизаме, да оставяме всичко. Дигнахме тука тюфлеци, каквото можахме и от 10 часа излязохме, отидохме в комшиите да спим и гледаме за три часа и половина - всичко вода стана. Тук над коляното, не може да се дойде", разказва Васил Бакалов.
Подобно е положението и на много от съседите.
"Ето, пералнята - нова пералня, вече е за хвърляне. Взе да пада къщата, основите се подрониха", обясни Ивана Тонева.
"На част от местата по основната къща има опадала мазилка, а в помощните пристройки водата е нахлула и е влачила със себе си тиня, наноси и там положението е доста по-тежко", каза Радослав Иванов от "Гражданска защита" – Бургас.
Комисия с експерти от "Гражданска защита" и общината започна оглед. Сериозно засегнати са около 40 къщи от Долно Езерово и Лозово.
"От Фонда за бедствия и аварии ще поемем цената и себестойността на строителните материали, които те ще могат да закупят, за да си ремонтират къщите", обеща кметът на Бургас Димитър Николов.
Хората ще получат пари и за подмяна на повредената си покъщнина. За да бъдат обезщетени обаче собствениците трябва да докажат с документ, че имотът е техен и законно построен.
Наводнения затвориха и границата за Турция при граничен пункт "Капитан Андреево".
Река Каламица заля международния път на метри от границата и блокира движението на леки автомобили. Близо половин метър достигна водата на пътя в района на "Капитан Андреево" и единствено камионите и автобусите успяваха да прекосят залетия участък от близо 100 метра. Пунктът остана затворен днес за леки коли и в двете посоки, а автомобилите бяха пренасочвани към Лесово.
В късния следобед движението на леки автомобили през пункта беше възстановено в двете посоки. На място пристигна и вътрешният министър, според който, проблемът с наводняването на пункта ще бъде решен след две години, с построяването на автомагистрала "Марица".