Алексей Петров заяви, че атаката срещу него е политическа и отрече да има нещо общо с групата "Октоподите". Това той каза пред журналисти преди да влезе в съдебната зала, където ще се гледа мярката му за неотклонение след задържането му в сряда, предаде БТА. "20 години съм работил за държавата, как ще се занимавам с такива неща", бяха думите на Петров.

Най-вероятно министър-председателят е подведен,

заяви днес пред журналисти арестуваният в акцията "Октопод" Алексей Петров. Той направи този коментар пред журналисти в пауза на днешното заседание на Софийския градски съд за разглеждането на мерките за неотклонение на задържаните при операцията.
  
Думите му бяха в отговор на въпрос на журналисти дали вярва на това, което премиерът казва. По думите на Петров, това, което става, е политически мотивирано.

Изпълнявал съм много роли, но никога като ръководител на организирана престъпна група. Това заяви на днешното заседание на Софийския градски съд арестуваният при операцията "Октопод" бивш съветник в ДАНС и офицер на прикритие Алексей Петров.
 
Бях публично омаскарен, добави той. По време на правителството на премиера Иван Костов поради оперативна необходимост трябваше да постигна определени статуси, както по отношение на таксиметровата компания, така и за дружеството "Кремиковци", допълни Петров. Вероятно спецификата на работата ми понякога е била повод за пораждане на съмнения, но пред ръководството на ДАНС всичко е било изчиствано, заяви Алексей Петров.
  
Съдът продължава заседанието си, на което се очаква да определи мерките за неотклонение на Петров и още шестима от задържаните при акцията през тази седмица. 

Начинът на задържането на Алексей Петров и унизителното отношение към него дават да се разбере, че не се цели само справедлив процес. Това заяви адвокат Ина Лулчева, която защитава единия от задържаните - Алексей Петров.
  
Лулчева направи този коментар при заседанието на Софийския градски съд, на което се разглеждат мерките за неотклонение на задържаните при акцията "Октопод". Прокуратурата иска постоянно задържане за Петров и още шестима арестувани.

Сред основанията за това искане са и показания срещу задържаните от трима анонимни свидетели.

Съдът е поставен в неблагоприятно положение, заради силния обществен интерес във връзка с арестите при операцията, това се очаква да даде отражение върху решението на съда, смята Лулчева. По думите й, недопустимият натиск върху съда не може да не бъде забелязан.
  
Не мога да си обясня, как Алексей Петров е най-опасният ръководител на криминалния бизнес в България, добави тя.
  
В материали от ДАНС, събрани от прокуратурата, се твърди, че Димитър Митов-Митко полицая, когото прокуратурата все още издирва, бил свързан с Алексей Петров. На Петров се отчитал и друг от задържаните - Антон Петров-Хамстера.
  
Свидетели заявили пред прокуратурата, че фирми, сред които таксиметрови компании, лизингови и застрахователни дружества, както и клубове за платени сексуални услуги, били свързани с Алексей Петров. Според защитата, няма никакви преки доказателства, които да подкрепят тази теза.
  
Обвинението твърди, че от 1997 г. насам Петров е образувал и ръководел въоръжена, организирана престъпна група, която се е занимавала с пране на пари, придобити от данъчни престъпления, източване на ДДС, принуждаване към проституция, рекет и други тежки престъпления.
 
Част от свидетелите посочили, че са били заставени да прехвърлят свои имоти или дялове от фирми в полза на близки до Алексей Петров хора. В показанията си един от анонимните свидетели заявява, че Алексей Петров имал сериозни интереси в завода "Кремиковци" и дълго е имал кабинет там. Това бе потвърдено през седмицата и от изявления в медиите на бившия изпълнителен директор на дружеството Александър Томов.
  
Потърпевши от дейността на Петров са дали показания пред прокуратурата за това, че са били подложени на психически и физически тормоз, и държани в офиси на фирми, близки до Алексей Петров, с цел да подпишат записи на заповеди за десетки хиляди евро. Свидетелят Илияна Йорданова цитирала думи на един от обвиняемите - Марчело Джотолов, който й казал: "Имаш майка, имаш баща, имаш семейство". 
  
Към Йорданова се обръщали с думите, че ако не подпише, "ще бъде продадена като проститутка в Амстердам". Според обвинението, Антон Петров имал близки връзки с Алексей Петров, който "уреждал" хора, имащи проблеми с правоохранителните органи.

Справка на ДАНС сочи, че Антон Петров-Хамстера заемал високо място в структурата за организирана престъпност, занимаваща се с отвличания, рекет, убийства, проституция, разпространение на наркотици, укриване на данъци, "източване" на ДДС и злоупотреби с пари на дружеството "Кремиковци".
  
За други двама от обвиняемите - Йордан Стоянов и Пламен Стоянов, прокуратурата е събрала данни, че  имали проблемни отношения с убития кмет на Елин Пелин Янко Янков. Пред обвинението показания е дал и Пламен Тимев-Ганди, който разказал, че бил принуден да сключи договор за заем за половин
милион евро. 
  
Защитниците на Антон Петров-Хамстера заявиха, че справките на ДАНС не са подкрепени от нужните доказателства и затова не бива да бъдат обсъждани от съда. 
  
Според друг защитник на Антон Петров, обвинението било подготвено белетристично. Вярвам на министър-председателя Бойко Борисов, който казва, че докато е бил на ръководен пост в МВР, такава престъпна група не е съществувала, заяви адвокатът на Антон Петров - Ваня Траянова. В правото няма термин като "реален" и "официален" собственик, допълни тя.