
Министърът на отбраната ще поиска до края на годината българският контингент в Афганистан да бъде увеличен с още 70 души.
Това стана ясно след завръщането на част от нашите рейнджъри от Афганистан късно снощи.
260 военни кацнаха на Летище София около полунощ. Минути след това стана ясно, че България се отказва от идеята всички български войници в Афганистан да бъдат събрани на едно място.
Рано тази сутрин рейнджърите започнаха да преминават на задължителните медицински и психопрегледи. Поне седмица-две ще са нужни на войниците да се адаптират към нормалния начин на живот, смята лекарят на контингента д-р Пламен Стоянов. С него разговаря Габриела Наплатанова.
Поне толкова дни колкото е часовата разлика между Афганистан и България ще са нужни на военните след мисията в Кандахар да свикнат с цивилния живот.
Стресът от ракетните атаки трудно избледнява дори след като контингентът напуснал Афганистан, разказва лекарят на ротата.
"Като кацнахме в Манас и като чухме сирената - нещо ни се обръщаше и бяхме готови пак да залягаме. В Манас изкарахме 5 дни, зорът беше първия - втория ден", обясни д-р Пламен Стоянов.
В последната седмица преди края на мисията контингентът ни в Кандахар е бил подложен на безпрецедентна ракетна атака. Обстрел е имало буквално всяка вечер, разказва лекарят.
"Атака след атака. Една вечер три атаки и блокира алармената система и четвъртият път писна без да има нужда".
Това не е първата мисия на д-р Стоянов. Въпреки че опитът му помага да приема живота на война, той не крие че е суеверен:
"Сутринта видях дъщеря ми. Дойде да ми донесе ключовете за вкъщи. Никога не ги нося с мен на мисия - така тръгна от първия път".