От създаването на Европейския съюз до днес само няколко държави са провеждали референдуми за въвеждането на еврото – сред тях са Дания и Швеция, които в крайна сметка остават извън еврозоната. У нас днешното предложение на президента Румен Радев за подобен референдум предизвика остра реакция от страна на експерти, които го определиха като противоконституционно и насочено срещу европейската интеграция.
От създаването на Европейския съюз до днес са проведени 48 референдума по различни запитвания. От тях два са „за“ или „против“ еврото – в Дания и в Швеция. В Дания се провежда допитване за членство през 1972-ва година и година по-късно страната се присъединява към Европейската общност.
На референдума през 2000 г. обаче датчаните отхвърлят присъединяването към Еврозоната.През 1994 година Швеция гласува с голямо мнозинство присъединяването към Съюза, но през 2003 година отказва да приеме общата валута.
Според доцента по конституционно право Борислав Цеков предложението на държавния глава е противоконституционно и вероятно ще бъде отхвърлено от Народното събрание. Той припомни, че миналата година съдът вече се е произнасял по подобен казус и тогава референдумът е бил отхвърлен.
„България едностранно не може да определя дата кога да се присъединява или да не се присъединява. Договорът изисква щом се покрият критериите това да бъде констатирано от европейския съвет, европейската комисия, да се консултира след това с Европейския парламент и България автоматично да бъде присъединена към еврозоната какъвто е нашият присъединителен договор“, заяви доц. Цеков.
„В деня на Европа да се агитира срещу европейската интеграция на България е наистина едно многозначително действие“, коментира Весела Чернева от Европейския съвет за външна политика.
„Много е важно да се знае, че България вече е подала своето заявление и желание за членство в Еврозоната и както каза и конституционният съветник на президента - подобно искане за референдум в този момент вече е противоконституционно. В момента ние сме вързани с еврото без обаче да можем да се ползваме от евтини кредити и от сигурност от на инвестиции които би ни донесло и формалното членство в Еврозоната“, обясни тя.
Адв. Велислав Величков от инициативата „Правосъдие за всеки“ заяви:
„Аз имам чувството, че някой друг е дал идея за това изявление, той е просто изпълнител за да го направи в днешния ден. Да направиш това изявление, да предложиш референдум в деня на Европа днес, месец и половина до конвергентния доклад, на практика е опит да се минира този конвергентен доклад и да се постигне резултат, който се желае от Евразия, а не от Европа“.
По процедура предложението на президентът Румен Радев предстои да бъде разгледано в Народното събрание.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK