На днешния ден светът си припомня трагедията в Чернобил. Точно преди 25 години, на днешната територия на Украйна, избухна един от реакторите на атомната централа и това промени живота на хиляди хора. Аварията и до днес остава най-страховития промишлен инцидент в историята на човечеството.

Точно в 1 часа и 23 минути, преди 25 години, избухва ядрената централа в Чернобил. В атмосферата е изхвърлена радиация, равна на 200 ядрени бомби като бомбата над Хирошима. В небето се издига радиоактивен облак, който седмици наред обикаля Европа, докато властите в Съветския съюз мълчат.

В района на бедствието са изпратени хора от цялата страна. Сред мобилизираните се оказва и настоящият латвийски президент, лекар по образование.

„Беше ми много трудно да убедя войниците да не се записват като доброволци. Беше им обещано, че който отиде в местата с най-висока радиация, ще напусне армията по-рано. Но не беше вярно, момчетата бяха облъчени - никой обаче не се прибра вкъщи”, разказва Валдис Затлерс.

Жертвите на ядрената авария са едва 31. Но за десетки години напред са засегнати редица райони на територията на съвременните Беларус, Русия и Украйна.

Животът на поколения хора там е променен завинаги.  Дори четвърт век след трагедията в много райони на бившия Съветски съюз продължават да се раждат деца с увреждания.