Над хиляда експоната от историческия музей в Плиска все още са в тиня след наводнението от събота. Калта е запушила и канализацията. Според специалисти, ако тя не бъде подменена, при следващия проливен дъжд пораженията ще бъдат още по-големи.

Това е единствената техника, с която разполагат археолозите, за да изринат над 1 метър ледени топчета, примесени с тиня от фондохранилищата на музея в Плиска, наводнени преди два дни.

"Вътре, като влезете, е нещо като във фризер влизате”, каза Невелина Даулова - домакин на Исторически музей - с. Плиска.

"Това са накити, предмети на бита, монети. основно реставрираните керамични съдове. са натрошени в по-голямата си част”, допълни Христина Стоянова, уредник на музея.

2,3 млн. лв. е вложило Министерството на културата в изграждането на фондохранилищата преди година. При проектирането обаче не било отчетено, че теренът е нисък и няма отводняване.

"Покойният арх. Теофилов на времето бе споменал, че би следвало да се направи някаква дига, тъй като е имало дъждове, които са заливали археологическата постройка”, сподели Валентин Иванов - шеф на фирмата - изпълнител на строежа.

"Трябва най-малкото да опаше цялата северна линия, поне дотам, докъдето достигат сградите и да бъде отведена водата встрани от резервата”, каза още Стоянова.

"Там, където е пътят, то е собственост на община Каспичан, нивите са частна собственост. Би следвало да се отчужди част от тях, да се направи дига, да се направи отводнителна канавка и да се реши въпросът”, каза Валентин Иванов,  шеф на фирмата изпълнител на строежа.

Размерът на щетите още се изчислява. Прокуратурата образува досъдебно производство срещу неизвестен извършител за причиняване на наводнение по непредпазливост.