Министерството на културата няма да отмени осъществения конкурс за директор на Националния музикален театър "Стефан Македонски". От министерството определиха протеста на служителите на театъра като незаконен.

"Конкурсът е организиран в пълно съответствие със закона и отмяната му би представлявала грубо погазване на законодателството, което министерството не може да си позволи", посочват от ведомството.  

От там посочват, че най-голяма нужда от реформа има Музикалният театър. В него работят 277 души, които получават от МК над 2,1 милиона лева, за да изиграят само 105 представления годишно. Приходите на Музикалния театър са едва 425 914 лева. За сравнение -  Националната опера показва 155 представления годишно и реализира приходи от 1 754 217 лева.

"Концепцията на режисьора Борис Панкин, с която той спечели конкурса за директор с най-високата оценка на авторитетната комисия, има ясна визия за осъществяването на една необходима реформа в Музикалния театър. Протестът на част от трупата на театъра не е нито синдикален, нито правен, нито творчески, нито дори срещу личността на Борис Панкин, а е продиктуван от съпротивата срещу необходимите реформи", пише в съобщението.   

Междувременно от трупата разпространиха обръщение до министър Вежди Рашидов, в което посочват, че протестът е основан на професионални критерии и изисквания.

"Министърът на културата би трябвало да е удовлетворен от реакциите на артистичната трупа на Музикалния театър, защото по много ясен начин му разкрива някои от механизмите и сивите кардинали, които движат министерството. Между многото въпроси, които възникват към неговите подчинени, би следвало да отправи и следните: защо в комисията (за избор на директор. бел.ред. ) са включени театрали, които не познават музикално-сценичните жанрове, но са близки с утвърдения кандидат; има ли случаи, когато в комисиите за избор на театрален директор присъстват музиканти; членовете на комисията "Йосифов - Панкин" наистина ли са творчески и социално задоволени от кухите фрази в концепцията на "победителя",
наистина ли не прозират конюнктурната му "стратегия" за развитието на театъра," се посочва в обръщението.

"Като изключим Александър Йосифов, какво знаят за музикалния театър останалите; защо в комисията няма нито един от музиколозите, които от години анализират продукцията на театъра в контекста на "европейска сравнимост"; допустимо ли е творба на председателя на комисията  да е заложена в репертоарния план на кандидата," питат още от Музикалния театър.

Артистите питат и дали наемането на външни артисти, балетисти, диригенти и режисьори, залегнало в концепцията на победителя, очертава тенденция в края на мандата Панкин да е унищожил трупа, която години наред се изгражда,
сработва.

"Членовете на комисията наистина ли не осъзнават, че директорът, който е и главен художествен ръководител, трябва да притежава музикално образование или квалификация  "музикално-сценична режисура"; възможно ли е в края на първата декада на 21-и век членовете на комисията да не разграничават мисията на главния художествен ръководител от ролята на мениджъра - изпълнителен директор или интендант," питат от Музикалния театър.

От трупата оценяват като манипулация "публичните заплахи от претендента за директор и служители на МК, че веднага следва одит на театъра". Според артистите  целта е обществеността да бъде настроена, преди да е доказано, че има финансови нарушения.

"Концепцията, която "победи" в конкурса, убеждава ли лично министъра и неговите заместници, че взимат най-правилното решение; в МК има ли съветник по музикалните въпроси?" - питат още от Музикалния театър.