
След като в новините ви разказахме за стотиците инвалиди, които от началото на годината останаха без личен асистент, ще ви разкажем и за неволите на асистентите. Много от тях, заради орязани квоти вече са на борсата.
Бюрото по труда във Враца буквално се пръска по шефовете от клиенти. От 1 януари досега новорегистрираните са вече 300, като част от тях автоматично се преназначават по програмите за заетост. Проблемът е, че отпуснатите за тази година квоти са малки.
"Всички, които са тук в момента, отново ги насочваме към програма "Личен асистент" - те са били такива, освободени са и наново ги насочваме да работят като личен асистент, но не всички", обясни Георги Георгиев от Бюрото по труда във Враца.
От миналата година до днес броят на личните асистенти само в община Враца е намален повече от три пъти. Жена, срещната в бюрото, е преназначена, но се оплаква от новите условия:
"Промяната е, че ни режат по 55 лева на месец и, че вместо за една година, минимум ни е за половин година договорът, до 1 юли, и че е на шестчасов работен ден, а не на осем, както беше досега, при условие, че инвалидът е на легло 24 часа. Подписали сме и декларация, че се грижим за него", обяснява тя.
Въпреки че отново е одобрена за личен асистент на болните си деца, 32-годишната Миглена Данова от врачанското село Баница не се радва, че има работа.
"Четири деца имам, три са инвалидни, едното тежко болно от сърце. Миналата година го оперираха и ми е трудно просто за гледане. Защо намаляват сега часовете, защо? Добре си бяха осем часа - пак 180. Сега ще ни дават по 120 лева някъде, това минимална заплата ли може да се води", пита Миглена Данова.
Най-тежко обаче е положението на хората с увреждания, които останаха без помощници от 1 януари.