Това заяви ръководителят на комитета Едуард Баладюр. Той е подчертал, че при стеклите се обстоятелствата това е единственото решение за френската страна.
Текстът на новата резолюция, внесена от САЩ, Великобритания и Испания, предвижда употреба на сила срещу режима в Багдад. Пред радио "Европа едно" Баладюр е подчертал, че готовността на Париж за налагането на вето в Съвета за сигурност на ООН е следствие от"поведението на нашите партньори". Въпреки това Баладюр е изразил своята надежда да не се стига до налагането на мярката, която да спре резолюцията на Вашингтон, Лондон и Мадрид.
Решението на френската Комисия за външна политика идва часове след като американското списание "Тайм" цитира анонимен източник от Белия дом. Той посочил пред изданието, че другият противник на войната в Багдад - Русия, няма да използва правото си на вето, за да спре новата резолюция.
Междувременно френският президент Жак Ширак е провел телефонен разговор с руския си колега Владимир Путин. "Франс прес" посочва, че двамата лидери са обсъдили ситуацията около иракската криза и са отчели със задоволство, че мнозинството от членовете в Съвета за сигурност се противопоставят решението за война.
Активната политика на френската страна по иракската криза продължава с обиколката на министър на външните работи Доминик дьо Вилпен в Ангола, Камерун и Гвинея. В момента те са сред непостоянните членове на Съвета за сигурност на ООН. Заедно с Чили, Пакистан и Мексико, тези държави до този момент не се изразили категорично своята позиция по конфликта около режима в Багдад.
Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google
Разгледай съдържанието по раздели
Влез в света на bTV





















