
Пред закриване е Кризисен център за жени и деца, преживели насилие, в Стара Загора. Той е единственият в южна България. Министерството на финансите е отказало да отпусне средства за издръжката му. В момента той е приютил 18 души, които напролет ще останат на улицата.
Кризисният център на сдружение "Самаряни" съществува от 2004 година. До сега от тук са преминали стотици деца и жени, за да получат подслон, храна и възможност да се възстановят от причинените им физически и психически травми.
Заради липсата на средства, центърът ще спре работа на 1 март. До сега парите за издръжка са идвали от чужбина, но дарения вече няма и доброволците са поискали делегиран бюджет от държавата. В условия на криза обаче Министерство на финансите не успява да осигури нужните средства.
"Не може само правителството да декларира колко велики неща се планират, правят, как всички деца от институции ще отидат в семейства, в общността, а същевременно абсолютно никаква подкрепа да няма - за тези семейства, за тези центрове, които в момента държат на ръба голяма част от децата да не попаднат в институции", смята Диана Димова – изпълнителен директор на сдружение "Самаряни".
Една от жертвите в дома е жена, малтретирана от съпруга си, останала сама, без дом, дълго време е живяла на улицата. Тук твърди, че е намерила спасение.
"Те всъщност ме изкараха от мисълта да си сложа край на живота, защото не виждах никакъв смисъл", признава тя.
До сега парите за издръжка на центъра са идвали от американска и канадска фондация. Те са помогнали с близо 400 000 лева. След приемането на България в Европейския съюз обаче помощта отвън спира. За издръжката на центъра годишно са нужни 120 000 лева.