Докато 13 българи са в плен на сомалийски пирати, ще ви срещнем с един сомалиец, за когото България е втора родина. За погледа на един емигрант от Африканския рог към неговата страна, разказва Светослав Иванов.

Махмуд е от Кисмайо - третото по големина пристанище в страната. Ако изобщо днес можем да наречем Сомалия единна държава, защото след 1991 година тя се разделя на три квази държавни територии - Сомалиленд, Пунталд и столицата Могадишу.

"Няма ресурс, няма производство, постоянно конфликти между кланове, етнически проблеми", разказа Махмуд Джанго.

Миналата година, когато Махмуд се прибира за последно в родния си град, той е посрещнат със заплаха от разстрел, ако не изгаси цигарата си, защото в Южна Сомалия вилнеят ислямистите, които решили да забранят пушенето по улиците. В северна Сомалия или Пунтланд, която навремето попадала в съветската сфера на влияние, вилнеят пиратите, но там се живее по-спокойно.

"Хора, които в самото начало са започнали като рибарски синдикати, след като прераснали в различни групи, например в първата група принадлежат клановете от Пунтленд...пиратството не е само един клан или една група хора", обясни още Махмуд.

Цялата инфраструктура в Сомалия е унищожена. Няма нито едно посолство.

"Пиратството, ако искат наистина държавите, които в региона в момента са настанени техните войски, ако искат наистина за 10 минути могат да го направят. Ето един елементарен пример - "Аталанта", в която са САЩ, Китай, Русия, Индия, всички държави, те се настаниха в най-южната част на Сомалия, там няма пиратство, по-скоро има ислямисти. Ето защо, ако искат да се справят с пиратството могат да го направят - да се настанят в Аденския залив и да контролират там, където има бум на пиратството", допълни Махмуд.

Той продължава да следи с притеснение новините от неговата страна и не знае дали ще дойде ден, в който нещата ще се оправят и той ще може да се върне.