
В bTV Новините ви разказахме за двойка от Габрово, която реши синът им да се роди в дома им, вместо в болница. Въпреки че бебето е вече на няколко дни, пъпната му връв все още е свързана с плацентата, защото според родителите така се запазвала връзката с майката.
Репортаж за набиращата скорост тенденция за раждане близко до природата и за приложимостта му в българските условия.
Диди Димова е дипломиран акушер-психолог в САЩ и Великобритания. През школата й са минали хиляди майки и бащи. Водила е раждания в домашна среда в чужбина.
"Да. Раждането трябва да бъде колкото се може по-естествено, по-близо до природата. Но не трябва да забравяме, че ние сме в 21 век и не трябва да се връщаме в първобитно-общинния строй. Това, което видях - това ми напомняше", коментира тя.
Според Диди раждането на габровското бебе е било изключително рисково. В нестерилна среда и без лекар, който да следи дали позицията на бебето е правилна. Съхранението на плацентата в съд с вода и сол е абсурдно, казва още акушерът.
"В Западна Европа и в Щатите задължително става прерязването на пъпната връв, не се оставя по този лаишки начин, което може да доведе до голяма инфекция и никога родителите не се подготвят от книжки, а от самия израждащ екип", заяви Димова.
Според специалистите от АГ клиниките раждането в домашни условия не бива да се превръща в практика.
Проблемът е бил обсъждан и на Световния конгрес в Кейптаун.
"Там голяма част от месното население още ражда в колибите, но това не е пример за подражание. Раждането трябва да се извършва в болнични условия", коментира доц. Асен Николов, началник "Родилна зала” в "Майчин дом".
"Българинът в момента, работейки и живеейки в чужбина и идвайки си в България, понякога иска да получи сега веднага това, което тяхното общество, тяхната организация е постигнала след 100-200 години изграждане на обществото. Защото тези неща, за които говорите не са задължение само на лекарите. Това е задължение и на пациента, и на обществото", заяви още той.
Засега раждането в домашни условия не е регламентирано в България и при нещастен случай отговорност ще носят родителите.