Днес, 28 декември, е първият официален работен ден след коледните празници. За много хора обаче той е почивен.

Причините - или работодателят е дал по-дълга почивка, или хората са си я взели сами - като са поискали отпуск или болничен.

Кое е по-разумно и може ли да използваме последните работни дни от тази година, за да си издействаме увеличение на заплатата?

Мързеливите дни покрай празниците и по-слабата продуктивност на служителите е повод много от фирмите да пускат служителите си в отпуск от 24 декември чак до 4 януари. Другият вариант е самите работници да си пускат отпуск и както се казва "да слеят празниците".

Така е постъпила Розита Джонкова. От днес до сряда е в отпуск с обещанието да не готви и да не чисти, а да се весели.

"Среща с дългоочаквани приятели от чужбина, среща с голямата компания наша, веселба купон и това е", категорична е тя.

Не стоят обаче така нещата за Милена Ганева. Работи на щанд за опаковане на подаръци и покрай празници бизнесът и разцъфва.

"Общо взето за нашата работа има смисъл да се работи. Със сигурност има хора и след Коледа до Нова година има закъснели подаръци”, заяви Ганева.

Според психолозите, работещите днес , утре и в други ден като Милена, могат да се окажат истински щастливци.

"Правейки своята равносметка за изминалата година можем да поискаме или повишение на заплатата, или повишение на някои привилегии, или делегиране на част от нашите отговорности и в много от случаите шефовете са склонни да ги дадат, защото са в добро настроение покрай празниците", коментира Светла Банкова,  психотерапевт и икономист

Банкова съветва да използваме последните работни дни от тази година, за да изчистим офисите и главите си. Както и да опознаем колегите, за които не сме имали време досега.

Ако любимият ни човек също е на работа, можем да го изненадаме, като му оставим малък подарък и мило послание на бюрото. Така работният ден може да се окаже истински празник.