Различават ли се заседанията в германския и в българския парламент? Вижте мнението на бивш стипендиант на програмата за стаж в германския парламент.

С него се срещнаха Кристина Баксанова и оператора Борис Пинтев.

Данаил Георгиев е експерт в комисията по отбрана на Народното събрание. През 2005 година е един избраните българи за стаж в германския парламент. 5 месеца заедно с 120 младежи от 22 държави работят съвместно с германските депутати.

Данаил е работи в бюрото на социалдемократа Ролф Крамер.

Казва, че в речите си германските депутати също са емоционални, но съществено се различават по тон и аргументи от българските народни представители.

"Когато се изправи оратор, той е много добре подготвен и с речта и аргументите си респектира дори опонентите си. Тук това трябва да се развива", казва Даниел.

"Аз си спомням речите на Мюнтерферинг, които бяха озаглавени "Критика на капитализма". Той критикува принципи и политика, а тук виждаме едни лични нападки - не е парламентът мястото да се разменят такива думи", категоричен е той.

По време на стажа Данаил установява, че една от основните разлики между българските и германските народни представители е връзката с избирателите.

"Трудно могат да се сравнят нещата. В Германия в много по-голяма степен депутатът е зависим от хората и от общественото мнение в избирателния район от тук. Те поставят много по-голям акцент на работата на място с хората, с фирми, с училища. А тук народните представители са зависими от партийните си лидери, които подреждат листите. Тук се получава разминаването: чий интерес е по-важен на хората или на тясната политическа група", обяснява Даниел.

Според германската парламентарна система Бундестагът не заседава всеки ден, а в определени седмици от месеца. Така германските депутати прекарват голяма част от времето си в своите избирателни райони.

Подобно на българския и германски парламент има три ваканции- за Коледа, за Великден и лятна, но Данаил отново открива разлики:

"Не е определящо да те критикуват колко почиваш, а какъв е резултатът, когато работиш", коментира още Георгиев.

Данаил казва, че ще продължи да се занимава с политика, но засега не дава категоричен отговор на въпроса дали иска да бъде депутат:

"Депутат се става, ако хората те изберат. Ако има потребност такива като мен да бъдат избирани, може някой ден и аз да стана народен представител", зарича се Данаил.