
След студа и обилния снеговалеж от миналата седмица, днес над страната ни се изсипаха проливни дъждове. На много места бяха наводнени жилища, подлези и улици. Най-много валя в Източна и Югоизточна България.
Първенец по валежи е нос Емине с 56 литъра на квадратен метър и Бургас с 41 литъра на квадратен метър. Обилно валя и във Варна, нос Калиакра, Шабла, Елхово, Свищов, Русе, Ловеч. В Благоевград само за шест часа се изляха 49 литъра на квадратен метър. Там са наводнени улици в центъра на града, активизирали са се и свлачища в региона.
Най-пострадали от проливния дъжд са живеещите в ромската махала. Пороят е отнесъл врати, прозорци и покъщнина. Най-засегнато е семейството на Кирил и Юлия Кирилови. Водата ги изненадва и заварва 3-годишната им дъщеричка в леглото. Първата реакция на малката Кали е страх, че ще изкара нощта на улицата.
"По чудо изкарахме детето от вътре. То спеше. Просто голям проблем, не знам", признава Кирил Кирилов.
На помощ на пострадалите се стича цялата махала, часове преди да пристигне пожарната. Бедстващото семейство е приютено от техен приятел.
"Като видиш - детето няма къде да спи, те всичките им дрехи са тук в тинята, храни, облекла, документи - всичко е потънало в тинята. Няма кой да ги прибере, те ще карат докато не се реши по някакъв начин проблема ще седят вкъщи", каза Огнян Мирчев.
До сутринта се правиха опити да се отводнят улиците в района на засегнатите къщи.
Обилните дъждове превърнаха бургаското село Рудник във Венеция. Голяма част от улиците се оказаха непроходими, а десетки къщи - наводнени.
"Стаята ми цялата е наводнена, леглата ми лежат във вода и кога ще изсъхне това нещо, гледайте - всичката вода от улицата идва в къщи", каза Мария Кирова.
С подръчни средства хората се опитваха да отклонят водата от домовете си.
Проблемът в Рудник е, че няма канализация и при по-силен дъжд улиците преливат.
"Ето това вече не е улица, а река. Да не говорим, че 70 % от инфраструктурата на Рудник няма дори такава настилка - чакълирана, а е направо кал. Има райони в селото, които плуват в калта в момента. От сутринта от 4:30 ч. е заваляло, в 10 часа вече е бедствено положението. Спряхме автобусите", обясни кметът на село Рудник Коста Иванов.
За да спаси положението, той призна, че сам е отпушвал наводнени участъци край прелелите мостове в селото:
"Спасението е - събувам се по чорапки, бос прощавайте, скарите се вдигат, отпушва се на ръка и така".
От поройния дъжд в море се превърна и съседното селище - Черно море, в което централната улица "Дунав" се оказа цялата под водата. От "Гражданска защита" признаха, че не им достига наличната техника, за да се справят с всички наводнени места в областта.
Цял ден екипи изпомпваха водата от къщи и мазета в бургаските квартали "Лозово" и "Долно Езерово", както и в села в Руенска община. В Бургас наводнени бяха училище и два подлеза. Спасителни екипи са превозили с лодки 17 души от наводнен участък в покрайнините на града.
Значителни валежи и рязко застудяване обхванаха Източна България. 25 литра на квадратен метър е количеството паднал дъжд във Варна. Валежите спряха в ранния следобед, но температурата започна да пада, а вятърът стана бурен. Сериозни инциденти нямаше.
След слънчевия неделен ден, днес над Варна се изсипа порой, а след това, по традиция, останаха само калта и огромните локви. Температурите рязко паднаха и се появи бурен вятър. От Общината казаха за bTV, че въпреки капризите на времето, варненци могат да разчитат на адекватна реакция, когато се наложи.
"Винаги ще има хора, които да могат да реагират, да привлекат допълнително сили и средства и хора, за да може да се реагира в отделни ситуации. Казах - дежурствата са организирани, фирмите с които имаме договор също могат в кратки срокове да реагират с личен състав и с техника", обясни инж.Купен Пашов – началник отдел "Дейности по защита на населението".
Варненци изобщо не са изненадани от променливото време.
"Това е нормално, вече навсякъде се случва, не само в България. Просто природата, климата, всичко се промени, хората се измениха".
"Мисля, че дори и времето не е нормално тук. Природа. Ние не можем по никакъв начин логически да ги обясним тези неща. Каквото е за всички, такова е и за нас".
"Много отговаря на човешкото развитие в момента. Много сме едни неспокойни, непостоянни, в добро настроение, в лошо настроение, плаче ни се, смеем се .Може би отразява се и на времето".
Няма подадени сигнали за наводнени къщи в морската столица, уточниха от „Гражданска защита”. Опитахме се да разберем от Института по метеорология и хидрология към БАН на какво се дължат резките промени на времето този месец. Най-яркият пример е от днес в Ахтопол - в 8 часа сутринта там беше 18 градуса, а само три часа по-късно, температурата падна с повече от десет градуса. Това явление, както и големите температурни разлики през последните дни се дължат на серия средиземноморски циклони.
Именно тяхното редуване води до резки затопляния и застудявания, ветрове и валежи. Тези циклони не са необичайни за декември, обясниха синоптиците. Няма нищо необичайно, нищо нетипично, казват специалистите. Дори почти рекордните температури по Коледа се дължат не на глобалното затопляне и промени в климата, а на тези средиземноморски циклони.
Докога ще продължат валежите. Това попитахме нашия синоптик Емил Чолаков.
Дъждовете спряха още в ранния следобед. На последните спътникови снимки много добре се вижда как плътните дъждовни облаци вече са далеч от нашата страна. Накратко - дъждът спря и скоро нов не се очаква. За съжаление, това важи и за снега.
Температурите днес си станаха истински зимни, а в комбинация с бурния вятър, който духаше в Северна и Източна България - денят си беше направо мразовит. Зимата дойде и си отиде днес обаче. От утре ни чакат пак пролетни температури. В края на годината дори ще се повишават, за да се стигне до 20-градусов 31 декември в някои места. Очевидно, времето тази година държи точно навръх най-зимните празници, да се държи възможно най-пролетно.