Премиерът Бойко Борисов се обяви за по-малък платен годишен отпуск за държавните служители. По думите му по време на работен обяд, организиран от Американската търговска камара, в публичната администрация все още съществува проблемът с голямия брой натрупан отпуск. Според закона държавният служител има право на 20 дни платен годишен отпуск. Полагат му се и допълнително до 12 дни, ако има извънреден труд.

А за хората с намалена работоспособност платеният отпуск в администрацията е 26 дни

Според премиера обаче, има служители, които ползват повече.

„На един директор на дирекция в едно министерство му се полагат 43 дни платен отпуск, прибавяме и празниците, на практика има служители, които работят по 200, 200 и няколко дни в годината... Един човек, ако има 2 месеца отпуск, ако е музикант, той ще забрави да свири", заяви Борисов.

На данъчния инспектор Снежина Величкова се събират общо 29 дни платен отпуск за тази година. Чиновничката недоумява защо трябва да й бъдат отрязани.

„За мен няма логика, наистина - натовареността е много голяма. Не работим само на място, ходим на проверки, на място по фирмите, това също отнема много време", оплаква се жената.

Държавните служители като Снежина имат право и на платен отпуск, когато са изпратени на курсове за повишваване на квалификацията. А ако децата им имат празник - може да не ходят на работа два дни.

В случай че са синдикати, ползват допълнително до 3 дни почивка за организиране на различни събития

„Скоро при Трайков имаше една служителка с 280 дни отпуск. Ами тя ако реши да си ги ползва, ще забрави къде е работното й място. Ако решат да преместят министерството през това време, няма да може да го намери", даде пример Борисов.

В началото на 2011-а чиновниците се простиха с допълнителните до 15 дни, които им се даваха за длъжност. Изключение са служителите в МВР. Те имат 30 дни и допълнителни още до 10 дни според стажа в системата.

По време на срещата Борисов изтъкна още, че докато ГЕРБ е на власт, България ще бъде с нисък бюджетен дефицит, а съкращенията, там където няма ефективност, ще продължат. По думите на министър-председателя във време на финансова криза държавите се делят на такива, които правят бързи и ефективни реформи, и на такива, които разчитат на МВФ.

"Ние сме сред страните, които не чакат да ги подбутват и затова избрахме да подкрепим Пакта за финансова стабилност. За 2011 година ние сме сред трите страни с най-добри финансови показатели", посочи Борисов.