Българската федерация по културизъм и фитнес награди най-добрите си състезатели за годината. 2009-та беше една от най-успешните за този спорт след като България зае 4-то място отборно на Световното първенство и е номер 1 в Европа.

Въпреки че културизмът не е олимпийски спорт, министър Свилен Нейков обеща финансова подкрепа на федерацията, заради добрите резултати. Христомир Христов в категория до 80 килограма стана европейски и световен шампион. Димитър Димитров спечели световната титла в категория над 100 килограма на първенството в Доха, като също стана и европейски първенец.

Владимир Курдов получи отличие за европейската титла по класически културизъм в Нови Сад. Константин Паскалев и Атанас Николаев получиха награди за постиженията си през годината, а Даниел Генев беше избран за най-добър треньор.