Задължителната предучилищната подготовка на децата вече ще е две години от следващата учебна година. Вместо на шест години, децата ще започват уроците в детските градини на пет. Идеята е да усвоят езика по-добре, особено децата от малцинствените и емигрантски групи. Тодорка Димитрова - майка на 5-годишно момченце, обаче, смята идеята за абсурдна

"Те дори не могат да говорят нормално. Как ще се учат да пишат и да четат. Мисля, че е хубаво на 6 годинки да си тръгнат в предучилищна, даже според мен е рано 7 годинки да тръгнат първи клас", каза Тодорка.

Децата на 6 години в предучилищната група учат за строежа на думата и как да определят звуковете. Според специалистите това е сложно занимание за тяхната възраст. Цветелина Данаилова е учител в предучилищна група на 6-годишните и одобрява реформата.
Учителката обаче смята, че децата на 5 години изобщо не трябва да четат, а заниманията по писане не бива да са повече от  един час на ден.

От министерството тепърва ще търсят места за двойно увеличения курс деца в предучилищна възраст. Те ще се разпределят между училищата и детските градини.

"Правим проучване, включително с общините, естествено и със Столична община за възможностите за задължителния обхват от 5 години. Предполагаме, че ще намерим едно добро решение и ще можем да гарантираме на родителите тази норма", каза Милка Коджабашиева, зам.-министърът на образованието, младежта и науката.

Реформата още не е нормативно уредена, но със сигурност ще бъде факт през следващата година.