Рекордно висока радиация около „Фукушима”. Съдържанието на радиоактивен йод в морската вода край претърпялата авария японска атомна централа надхвърля допустимите стойности хиляди пъти.

Японският премиер заяви, че централата ще бъде изведена от експлоатация. Нов силен вторичен трус разтърси Япония тази сутрин. Пострадали и щети няма.

Съдържанието на радиоактивното вещество във водата в района около централата е нараснало с една трета за последните 24 часа.

Постоянно високите равнища на радиация в морето край централата може да означават, че повредените реактори отделят радиоактивни частици непрекъснато. Представител на японската Агенция за ядрена и промишлена безопасност призна, че регулаторният орган и инженерите, които работят по отстраняването на авариите в централата, не знаят откъде изтича радиация.

От Агенцията призоваха правителството да помисли дали да не разшири евакуационната зона около „Фукушима”. Властите обаче нямат такова намерение, въпреки че за това ги призова по-рано и Международната агенция за атомна енергия.

„Продължаваме да следим радиацията във въздуха и само ако опасността стане реална, ще разширим зоната. Имаме готовност да евакуираме хората, но само ако това се налага”, заяви Юкио Едано.

Предвидената за днес операция по разпръсване на територията на централата на специална смола за предотвратяване на разпространението на радиацията беше отложена заради дъжд. Очакванията са това да стане утре.