Пловдив вече преработва отпадъците си по европейски, след като днес официално заработи заводът край пловдивското село Шишманци. Строителството на първия в България завод за отпадъци се проточи близо пет години и беше съпътствано с обвинение за корупция и пране на пари. След неколкомесечни проби, първите камиони с отпадъците на Пловдив пристигнаха в ранни зори и бяха изсипани в огромен котлован.

"Тук постъпват отпадъците, след което се преминава през доста дълга линия на отделяне на всичко, което може да бъде оползотворено. И накрая  остава органичният отпадък, който отива за ферментация, зреене и компостиране", обясни Стоян Гидиков, управител Екологичен завод.

Отпадъкът зрее близо 40 дни, докато се получи компост. С него могат да се рекултивират затворени депа за отпадъци и мини. До края на годината заводът трябва да преработи близо 3 000 тона отпадък.

"Капацитетът на завода 125 000 тона на година е напълно осъществим, даже можем да приемаме боклука не само на Пловдив, но и на останалите общини", каза кметът на Пловдив Славчо Атанасов.

Заводът струва 42 милиона лева, като реално община Пловдив е дала само 9 милиона, а останало е на държавата. Технологията на завода изключва горене на отпадъци, затова няма да замърсява околната среда. Въпреки това жителите на съседното село Шишманци, които се обявиха против завода, продължават да бъдат притеснени.

Извозването на боклука в Шишманци няма да оскъпи такса смет. Напротив от общината имат предложение за намаляване на таксата за пловдивчани и фирми от следващата година.