Парламентът започна обсъждането на второ четене на актуализацията на бюджета за тази година. Промените между първо и второ четене още не са обявени, тъй като депутатите още дебатират върху рамката. Обсъждането обаче тече вяло, предаде Теодора Енчева.

Новите числа в бюджета предизвикаха спор още в първата минута - председателят на парламента направи забележка на шефа на бюджетната комисия, че чете неправилно актуализираните числа в колонките.  

И министри, и депутати от ГЕРБ запазиха стратегическо мълчание при обсъждането на конкретните текстове от поправките в бюджета. Оставиха депутатите от опозицията да се изкажат по няколко пъти. Сините, които се заканиха да гласуват срещу новия бюджет на второ четене предупредиха, че с повече заложени разходи поправките се обезсмислят

"Искаме правителството да успее, но не може така да стане, на сред най-голям пир на сред криза", каза съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров (Още от изказването - вижте тук). Смяната в позицията на сините беше атакувана от ляво:

"Изпийте си чашата докрай и подкрепете този бюджет", призова Драгомир Стойнев от Коалиция за България.

Опозицията критикува основно увеличаването на разходната част в бюджета и свиването на приходите с 2 милиарда. Червените искат парите от оперативния резерв на правителството да бъдат насочени за социални нужди, да не се орязват 138 милиона за общините, повече пари за култура и един милион за борба с комарите.

В проектобюджета се налага свиване на разходите в министерствата с до 20 на сто с изключение на отбраната и на МВР. 116 милиона ще бъдат преведени на тютюнопроизводителите. За финансиране на пътища и други инфраструктурни обекти са предвидени 180 млн. лв., а за лекарства с 36 милиона лева повече от първоначално предвиденото.

Депутатите решиха да удължат заседанието си до приемането на промените в Закона за държавния бюджет за 2010 година. Предложението направи съпредседателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев.

На първо четене актуализацията бе подкрепена с гласовете на ГЕРБ, Синята коалиция и Атака. БСП и ДПС гласуваха против. Парламентарната комисия по бюджет и финанси подкрепи на второ четене актуализацията.

СДС вече обяви, че на второ четене ще гласува против мерките в актуализирания бюджет, които водят до задълбочаване на кризата.