
Вече 11 година Вера живее и работи в България. Идва в страната ни от Украйна през есента на 1998 година.
"Циганско лято. Това всичко ме грабна. Не можах да се нагледам, не можах да се надишам на гледката, а и хората бяха много мили", разказва Вера Селеванова.
Въпреки че е агроном по образование, Вера намира своето призвание във фризьорството. Казва, че в България се сбъдват много от мечтите й.
"Точно тук в България намерих себе си. Това, което харесвам. Даже шофьорски курсове тук изкарах. Купих се кола. Изтеглих кредит за жилище, което в Украйна не можех да го постигна", допълни Вера.
Украинските граждани са третата голяма група чужденци, който търсят работа в България. По данни на Агенцията по заетостта тази година издадените разрешителни са значително по-малко - 1300, в сравнение с 1780 миналата година.
"Тази година са по-малко и това е логично. Предвид ситуацията на пазара на труда, работодателите предпочитат да назначат български граждани, отколкото да търсят чужди", заяви Крася Томова, експерт в агенцията по заетостта.
Най-голяма е групата на работещите у нас турски граждани. Повечето от тях са наети от турски фирми, спечелили поръчки у нас.
"На автомагистрала "Люлин" и на ТЕЦ "Марица Изток" са над 50% от разрешителните", допълни Томова.
Въпреки многото китайски ресторанти, китайците се оказват с малко молби за разрешителни.
"Едва 15. Това, че се създава впечатление, че има много китайски граждани - те имат частен бизнес и работят без разрешение за работа".
Голяма част от търсещите работа чужденци у нас, всъщност имат и български корени. Вера е потомка на бесарабски българи.
"Има хора, които искат да дойдат тук, но гражданство по-трудно се взема. Преди беше по-лесно. Но сега по 3-4 години чакат. Сложно е. Нямат подкрепа", отбеляза Вера.