Ако един мъж не се грижи за издръжката на жена си и детето си, той упражнява насилие върху тях. Това гласят най-новите промени в Закона за домашното насилие. Радослав Чолаков дава повече информация по темата.  

Стефка Христова е едноличен търговец, съпругът й също. Всеки се грижи сам за прехраната си.

"Защото аз не искам да го притеснявам, като дама да капризнича, че той трябва да ме издържа, че трябва да имам месечна вноска или нещо от сорта", казва Стефка Христова.

Държавата обаче вече задължава съпруга да издържа жена си, без значение дали тя иска или не. Ако не се дават достатъчно пари на съпругата да осигури прехраната на семейството, стоките от първа необходимост и по този начин тя би била зависима чисто икономически от съпруга, това са случаите на домашно насилие, на практика.

С приетите промени в Закона за домашното насилие излиза, че всеки, който не дава пари на жена си, упражнява насилие върху нея.

"Стига да мога да си посрещам разноските и да ми е пълен джобът, и жената ще бъде доволна. Като ми е празен джобът, и жената не е доволна".

„Последно аз не се сещам кога съм казал "не", затова те са добри майстори да изкарат парите от мъжа”.

Идеята на новия закон за домашното насилие е в едно семейство наистина да има разбирателство на тема пари, както е например в семейството на Стефка.

"Може да имам 100 лева, 500 лева, дори аз съм му давала, има случаи, в които аз закъсвам, нямам пари да си купя стока, примерно, а да стоя на сергия без стока няма смисъл, той веднага ми изпраща", обяснява Стефка.

Другата важна промяна в Закона за домашното насилие е, че без значение кой колко пари изкарва, вече е категорично забранено мъжът или жената еднолично да взимат решение как да се харчат семейните пари, тъй като това също се таксува като икономическо насилие. Поправките в закона вече дават право на всяка съпруга, която се чувства ощетена, да потърси правата си в съда.