Парламентът прие на първо четене промени в Закона за въоръжените сили на Република България. "За" законопроекта гласуваха 105 народни представители, "против" беше един, а се въздържаха 23 депутати.

Целта, която си поставяме с промените в закона, е не да решим всички проблеми в българското законодателство, свързано с отбраната, а да постигнем интегрираност на Министерството на отбраната, да въведем сериозни антикорупционни мерки и да отворим системата, за да бъде по-прозрачна. Това каза министърът на отбраната Николай Младенов при обсъждането на първо четене на измененията.

Уникални според него за българската практика са мерките, включени в закона за разпределение на правата за сключване на сделки между министъра, правителството и парламента. Мотивът ни е, че когато българската държава се е ангажирала със проекти и суми, надвишаващи 100 млн. лв., би трябвало това обсъждане и този ангажимент да се взима от най-висшия орган в държавата - българския парламент, каза Младенов.

Запазват се 95 процента от социалните придобивки на българските военнослужещи въпреки премахването на главата "Социална политика" в него. Промяна според министъра има при правото на купуване на ведомствени жилища. Българските военни сили имат над 10 000 картотекирани нуждаещи се от жилище военнослужещи и малко повече от 2000 ведомствени жилища. Не смятам, че е разумно да продължи продажбата на ведомствени жилища, каза Младенов.

Министърът допълни, че ще се търси начин да се промени и плащането на наеми за ползване на служебни жилища. Ще разработим правила, които да бъдат коректни, да не натоварват бюджета на военнослужещите, но да гарантират техния ангажимент към жилището, в което живеят, каза Младенов. Той отхвърли и появилите се твърдения, че се премахват 20-те заплати, които военнослужещите получават при пенсионирането си.