
Налице е допуснато скандално ограничаване на конституционните права на огромна част от българските граждани. Това е един от изводите на временната анкетна парламентарна комисия, която проверяваше дали вотът от 5 юли е опорочен. Окончателният доклад беше представен пред депутатите от председателя на комисията Явор Нотев.
През 2005 г., без Турция, се е гласувало в 226 града, докато за парламентарния вот тази година са били открити секции в 138 градове. За Турция преди четири години градовете, в които е бил упражняван вот, са били обаче 14, докато сега цифрата е 16. В САЩ през 2005 г. българската диаспора е имала възможност да гласува в 44 града, при само 18 през 2009г., е записано в доклада.
Проверката е разкрила очевидни пропуски при приемане и предаване на изборната документация до приемането й в ЦИК. В 64,4% от случаите на нарушения, докладвани от наблюдателите, не може да се определи в полза на коя политическа сила то е извършено, е сред изводите на комисията. Така голяма част от нарушенията са непреднамерени и се дължат на административната некомпетентност на СИК или на пренебрегване на законовите процедури с цел да се съкрати времето на гласуване на един избирател и обработката на резултатите. Дефакто са извършени нарушения в полза на почти всички политически партии, са установили депутатите.
Има райониране на нарушенията. Сигналите за ДПС са съсредоточени в Североизточна и в Южна Централна България и са свързани с различни форми на контролиран вот. За Коалиция за България сигнали има най-много в Югозападния и Северозападния район и те се изразавят предимно в агитация в изборния ден.
За ГЕРБ най-много сигнали за нарушения са дошли от Югозападния и Южния Централен район на планиране и са преди всичко в присъствието на по-голям брой застъпници и агитации в деня на вота. Броят на сигналите за останалите партии е твърде малък, се отчита в доклада на комисията. Тя е установила, че опитите да се купи или контролира вотът са съсредоточени предимно в средните по размер избирателни секции - от 500 до 900 души. Няма регистрирана подмяна на протоколите с дописване на фантоми и "мъртви души" след края на изборния ден.
Изводите в доклада са по-меки от фактите, които са постъпили в комисията според независимия депутат Атанас Семов. По думите му, това предполага той да бъде активно използван при изработване на новото изборно законодателство.
Павел Шопов от "Атака" подчерта, че докладът е силно експертен и констатациите в него са безпристрастни. Дебатът ще продължи и утре.