В годината след събитията от 10 ноември България се управлява от 4 правителства. Вътрешният пазар агонизира. Рафтовете остават празни. В магазините се пазарува или с купони или с връзки. Спомените за гладната Луканова зима събра Десислава Златкова.

И днес, ако затвори очи и се върне в онази година, ужасът от спомена за празните магазини идва заедно с еуфорията от пълните площади. Защото тогава е педиатър, който трябва да даде отговор на майката как да нахрани бебето си без хумана, без мляко, по време на режим на тока и на водата.

"Нямаше възможност да получават адаптирани млека. Нали, такъв лукс просто беше абсурд, но нямаше кисело мляко. Нямаше. Нямаше достатъчно кисело мляко. И затова ние в детската консултация раздавахме купони, учехме майките как да смесват 2/3 мляко и 1/3 вода за по-големите бебета, как точно да подслаждат със захар - нещо, което сега се чудя как сме ги карали да се хранят по този начин, но какво да направим, когато майката няма кърма", спомня си педиатърът Клара Балджиева.

"Пазарът е детонатор на недоволство с опасни последици. Хората започнаха да говорят, че не е толкова тежко положението, колкото, че има хора, които са заинтересовани да се държи пазарът гладен, в напрежение".

Думите са на министър-председателя Георги Атанасов.

"Социалистическата държава никога не е упражнявала истински контрол върху това, което се е случвало в икономиката, независимо от плановата фасада, която съществуваше през всичките 45 години. Това още по-малко й се отдаваше в условията на неблагоприятна външна ситуация и ситуация, в която основната външна опора на режима, която беше Съветският съюз, престана да бъде такава", заяви Румен Аврамов.

Луканов съставя комунистическо правителство на 8 февруари. По това време външният ни дълг е достигнал 10 млрд. долара. Правителството налага едностранен мораториум по обслужването му.

"Което ни изолира автоматично и безвъзвратно от всички световни финансови и капиталови пазари, тогава, когато най-много имахме нужда от свежи финансови ресурси. Толкова болезнено беше за всички нас, имахме и един период когато пазарувахме течни горива, бензин с бидони и криехме бидоните в мазетата, затова защото страната нямаше валутни ресурси да осигури вноса на течни горива", каза проф. Гарабед Минасян.

"Това беше година на пълен неуспех, на пълен провал на тази политика, която идваше от миналото", допълни Румен Аврамов.

Няма бензин, сирене, месо, олио, захар, лекарства.

"Значи, освен, че няма какво да се яде, няма как да избереш необходимия, нужния препарат за лечение. Работихме и като дежурни педиатри тогава и една майка казва: „Ах, имате сироп за кашлица! Пертосол!". Това е, това беше просто един шок, да няма, в аптеката, да няма зимата сироп за кашлица и да се радват хората, че са го намерили", спомня си педиатърът Клара Балджиева.

Произведените продукти не стигат до рафтовете, излизат през задния вход. Още през пролетта вече се говори за възникващи мафии с основна дейност спекула и контрабанден износ. По това време цените още се определят от държавата.

Есента на 1990-та вече е ясно, че предстои освобождаване на цените. Нужди от първа необходимост се удовлетворяват със строго определени дажби чрез купони или от хуманитарни помощи. Производителите предпочитат вместо да зареждат магазините, да чакат. По-високите цени и печалби.

"Практически, ако аз съм производител и аз притежавам някаква стока, и знам, че ако я предложа след 1 месец, ще получа 3 пъти по-висока цена, безусловно ще, ще се въздържам да я продам сега", коментира Минасян.

- Много хора мислят, че гладната зима, на Луканов конкретно, се дължи на опит на държавата да притисне протестиращите по улиците, че е опит за демонстрация на сила.

- Мисля, че събитията показаха, че това е позиция на слабост не на сила, заяви Румен Аврамов.

Лукановата зима е един от символите на прехода. Либерализацията на цените влиза в сила на 1 февруари 1991 г., при управлението на Димитър Попов. Само през този месец увеличението на цените е 123%.  Безработните се увеличават с близо 350 хиляди. Зимата отново е гладна, заради намалената платежоспособност на хората. Която накара премиерът тогава да се обърне към народа със " За бога, братя, не купувайте"!