
Държавата бави плащанията по социални програми на 22 000 българи. Само по програмата от социални помощи към заетост са включени 14 000 души, които не са получили парите си. Защо се стигна до това забавяне разказват Габриела Наплатанова и Поля Томова.
Почти във всяко село в Плевенско има хора, които работят по програмата на социалното министерство –"От социални помощи към осигуряване на заетост". Елеонора Горанова от Коиловци е безработна от шест години. Трета година работи по програмата на социалното министерство. Работата й е да мете улиците и да почиства селото. За шест часа на ден получава 150 лева.
"За прехраната едва ни стигат. Оправяме се, кърпим двата края и се оправяме. Трудно е, наистина е много трудно, няма пари и това е. Ами нали трябва да се плаща ток, вода това - онова, как ще стане, просто не виждам", признава Елеонора Горанова.
Такава е ситуацията с безработните в цялата страна. От Агенцията по заетостта обясниха забавянето в плащанията с дупката в бюджета. И обещаха още тази седмица парите да бъдат преведени.
"Те получават по 210 лева месечно, грубо. Сигнализирали сме министър Младенов да се осигурят парите. До 10-ти е поет ангажимента", каза Николай Николов.
Елеонора твърди, че забавянето на заплатите се случва за пръв път от години. Това потвърдиха и служителите от социалното министерство.
От Агенцията по заетостта се надяват през новата година да няма такива забавяния в плащанията. Програмата за субсидирана заетост ще продължи и догодина, защото расте броят на безработните, които ще се наложи да я ползват.
Забавяне има и по Националната програма за трудова заетост на хората с увреждания. Министерството на културата вече втори месец не плаща заплатите на инвалиди, които работят на временни договори в театъра във Велико Търново. В средата на септември е платена последната заплата за август и от тогава хората са оставени без доходи.