Всеки шести софиянец познава отблизо човек с психично разстройство или увреждане. Това показва специално изследване за психичното здраве в столицата.

Репортаж на Виктория Петрова и Евгени Генов.

Жената, която пее и свири на акордеон - можете да я видите почти всеки ден на улицата. Тя е там, независимо от температурите.

Наблюдава тези, които я подминават и тези, които се спират да я послушат

"Има много болни хора, но това се получава не само от стресова ситуация, страх, но някой нещо преживял и трябва да се опитат да му помогнат", каза Кина Вълчева - Николова.

Тя е дошла в шумната и забързана столица от тихо и спокойно село. В големия град, обратите в живота й, приема хладнокръвно.

"То няма хапче против страх, има само да се мобилизираш, амбицираш и да преодолееш сам това нещо”, заяви още Вълчева - Николова.

Казва, че не е сама. Има си музиката. И още: "На всеки 10 метра най-малко двама-трима имам познати".

Самотата, несигурността в бъдещето и забързаното ежедневие са само част от нещата, които изкарват извън релси българите. Според световната здравна организация всеки четвърти от нас е имал, ще има или в момента е в депресия.

Ако качеството на психичните грижи у нас не се повиши има опасност от "епидемия" от депресия и други психични разстройства, предупреждават експерти.

"Тя се случва в момента", каза Владимир Сотиров – психиатър. Никой обаче не може да каже кога ще е апогеят й.  

"Ние решаваме всички проблеми с медикаменти, което е обречено на провал", каза Сотиров.

По последни данни хората с психични проблеми у нас са сред най-пренебрегваните и най-слабо обгрижваните от институциите.