На срещата държавите ще се опитат да обединят усилията на целия свят срещу климатичните промени. За форума тече трескава подготовка. Какви стратегии ще предприемат политиците ще стане ясно след две седмици.

Целта е да се постигне международно споразумение за ограничаване на глобалното затопляне с не повече от 2 градуса по Целзий. Как всички ние с поведението си можем да допринесем за опазване на природата - разказва Мария Савкова.

Всичко изглежда много просто, важно е да го спазваме.

1. Ако уплътним вратите и прозорците на дома си може да спестим от 5 до 30 процента от енергията. Хем по-евтино ще ни излезе, хем е и екологично.

2. Важно е да не оставяме електроуредите си в режим на готовност

3. Не бива да забравяме зарядните за мобилните ни телефони включени в контакта.

4. Ако се обличаме по-дебело през зимата, няма да е необходимо да пускаме електрическата печка или парното на максимум. Изглежда просто, само трябва да го правим. Ето един пример за екологичен начин на живот.

Теодор Василев се придвижва с колело или пеша и живее в санирано жилище. Опитва се да използва предметите от бита максимално дълго време. Затова и част от мебелите в дома му са втора употреба.

"Тази ракличка си я бях намерил на улицата. Тя е супер стара, такава, в каквато са се слагали чеизи на времето", разказа Теодор Василев.

Възглавниците са пълни със стари дрехи. Лампата е направена от рециклирана хартия. Има и самоделен фитнес уред - направен от тръба и торбичка пясък. Ползва възможно най-малко електоруреди.

Освен че изхвърля боклуците разделно, Теодор оставя на специално място органичните отпадъци. Съоръжението се казва компост и може да си го направи всеки сам - с няколко дъски, трион и пирони. Важно е в компоста да е на открито и в него да не се изхвърлят остатъци от месо и млечни продукти. Така след около 3 месеца отпадъците ще станат на почва.

Така Теодор живее екологично, макар приносът му да изглежда нищожен в глобален план. Еколозите са убедени, че човешката дейност е основният природен замърсител, а не индустрията.  

"Именно затова е важна тази промяна на това ниво. Защото две трети ти от проблема е от начина по който ние живеем - сградите, пътищата, кината, забавленията, въобще всичко това, което ние смятаме за нормално", заяви Георги Стефанов, експерт по промените в климата.

И Теодор утре заминава за Копенхаген, за да следи събитията отблизо.

Позицията на България е част от позицията на Европейския съюз

По две теми обаче, страната ни е имала специално отношение- за допустимото количество вредни емисии в атмосферата и за това какво се случва, ако една страна изхвърли по-малко вредни емисии от очакваното. Защо това е важно за страната ни?

Намаляване на вредните емисии реално означава пълно или частично затваряне на стари производства, или тяхното модернизиране, строеж на съоръжения за възобновяеми източници на енергия. Това означава сериозни инвестиции за държавите с остаряла индустрия. България е съгласна Европа да намали парниковите газове с 30 процента, вместо с 20, но при условие, че другите страни поемат съизмерим ангажимент.

"България, е успяла, както поради полагане на усилия, така и поради доста големия спад в икономиката, поради прехода, да намали с много повече количествата на парниковите газове в сравнение с поетите ангажименти", заяви министър Нона Караджова.

В парично изражение стойността на спестените емисии е 1 милиард лева. Средствата ще бъдат насочени за осъвременяване на индустрията. Най-вече за големите замърсители като топлофикацията, циментовата индустрия, стъкларската и керамичната промишленост.

"Влагането на средства в технологии, които да намалят парниковите газове на предприятията, ще доведе до големи икономии на самите предприятия от това, че тяхната дейност ще стане много по-малко енергоемка. В момента нашите предприятия са най-енергоемки от целия Европейски съюз", допълни министърът.

Предвижда се и безвъзмездна държавна помощ - за големите предприятия между 40 до 50 процента, а за малките 80 процента.