
Окръжната прокуратура в Разград образува досъдебно производство по репортаж на bTV и предаването "Тази сутрин". В началото на тази година от министерството на Емел Етем са платени 800 хиляди лева за ремонти на църкви и джамии в разградско, пострадали уж от природно бедствие. Оказа се обаче, че на посочените дати бури и урагани в района не е имало.
Сега прокуратурата ще разследва служители от предишната админстрация на разградската областна управа, които са разпределяли средствата за ремонти след въпросните бури и урагани, които никой не е видял.
Досъдебното производство е за две престъпления - документна измама и за неправомерно харчене на бюджетни средства. За едното Наказателния кодекс предвижда 3 години затвор, за другото - до 8 години. На този етап не можем да кажем кои са длъжностните лица, каза Милена Пенчикова, прокурор в Окръжна прокуратура – Разград.
Сред замесените е и бившият заместник-областен управител от квотата на ДПС Бехчет Сюлейман, който е имал за задача да контролира възлагането на обществените поръчки. Той и бившият губернатор Наско Анастасов и днес продължават да твърдят, че въпросните 6 джамии и 4 църкви наистина са били разрушени от буря на 19 март.
"Процедурата тръгва точно от датата, ако няма такава дата регистрирана ние няма как да тръгнем", обясни Сюлейман. Кметът на село Дряновец Христина Колева през 2009 година не е имало проливен дъжд.
"И не е задължително да има ураган, защото тая църква примерно в Дряновец от 100 години не е ремонтирана, тя постоянно е била подложена на атмосферните влияния, докато дойде момента примерно да протече", смята Наско Анастасов, бивш областен управител на Разград.
Парите за ремонтите обаче за минали по облекчената процедура в перото неотложни поправки след бедствие, която позволяван а областната администрация сама да избере фирмите, които да работят. А официалната справка от метеорологичната служба за деня 19 март 2009 година казва недвусмислено - обичаен пролетен ден с леки валежи и вятърът до 5 метра в секунда.