
Парламентарната група на РЗС се разпадна. Днес следобед Марио Тагарински е подал молба да напусне групата. Така депутатите на Яне Янев остават девет, а това според правилника на парламента не стига, за да съществува самостоятелна група.
bTV научи, че молбата за напускане на Марио Тагарински е подадена малко след 3 ч. след обяд днес. Той не вдига телефона си, така че не можем да разберем нищо към момента за неговите мотиви. Важното обаче е, че от днес парламентарните групи в 41-то Народно събрание са с 1 по-малко.
В този парламент беше прекратена практиката на така нареченото политическо номадство, тоест ако един депутат напусне парламентарната група, с която е влязъл в НС, той остава независим и не може да се присъедини към друга група. Това означава и че групата на Яне Янев няма как да привлече друг депутат на мястото на Марио Тагарински, т.е. че Яне Янев няма как да има своя формация в парламента до края на мандата му.
"Лоши са тези пророци, които и не знаят, че в България с ченгеджийски номера не се печели електорално влияние. Убеден съм, че ПГ на РЗС в края на 41-то Народно събрание ще има минимум 25, а може би 30 депутати", каза за bTV Новините лидерът на РЗС Яне Янев. Според него текстовете, заложени в правилника на НС са противоконституционни и ще бъдат отменени от КС.
Още в понеделник РЗС ще внесе предложение ПГ да съществуват при осем народни представители, тъй като има 240 народни представители, избрани на пропорционален принцип. Който не подкрепи това предложение, е инициирал разпадането на нашата група, каза Янев. По думите му мотивите на Тагарински са известни на вътрешния министър Цветан Цветанов, който според Янев е пророкувал тази сутрин напускането на Тагарински.
Не ме касае разпадането на групата на РЗС – това беше краткият отговор на Борисов, помолен от bTV за коментар на напускането на Тагарински.
С разпада на парламентарната си група "Ред, законност и справедливост" губят парите от държавната субсидия и всички привилегии, с които се ползва всяка група в парламента - леки автомобили, собствена стая, парламентарно време за изказване и председателство на комисии. Така Яне Янев вече няма да е председател на комисията по корупция, а Димитър Чукарски на външната комисия.