От началото на годината на телефона на пожарната са получени близо 1000 лъжливи повиквания. Шефът на столичните огнеборци казва, че неговите хора са вдигани повече от 50 пъти за измислени пожари и аварии.
"Обикновено това са невменяеми, деца обичат да играят, има и такива злоумишлени. Нашите хора, независимо че са професионалисти, никога не рискуват да не пращат докато не са сигурни, че е фалшив сигнал. Пращаме поне един екип макар и да имаме съмнения”, каза комисар Иван Илиев.
Всяко вдигане на екип обаче струва пари, които и без това в пожарната не стигат.
"За българските данъкоплатци това струва много. Правили сме сметка, че едно излизане на една кола около 100 лева”.
От септември повикванията към всички спешни телефони ще се пренасочват към единния 112. Нам фалшивите обаждания са всекидневие.
"Миналата година един се обади за бомба във влак и беше локализиран и заловен, и вече осъден. Нашите оператори са обучени по специална методика и в рамките на 30 секунди разпознават дали сигналът е фалшив или реален”, обясни Данка Недялкова.
Докато сме в центъра, на 112 се получава сигнал за намерен труп в София. Гласът обаче е детски, смее се, а обаждането е от Сливен.
"Определено си е някакво забавление, не ходят на училище и си намират отдушник в 112”.
Най-големият проблем обаче е, че всеки фалшив сигнал заема линията и ресурса, които са необходими, ако някой наистина има нужда от помощ.
В закона за телефон 112 е записано, че за фалшиво обаждане на единния телефон глобата е от 2000 до 10 000 лева. До момента обаче никой не е наказан.