От началото на новата година може да се очаква увеличаване на броя на децата от институции, които могат да бъдат осиновени. След промените в Семейния кодекс, които влязоха в сила от 1 октомври, децата може да бъдат осиновявани без съгласието на биологичните си родители, когато те не са потърсили детето си за повече от половин година. За така наречените случаи на "заварено положение", този срок е три месеца.

Само за месец дирекциите за социално подпомагане в страната са изпратили уведомления на родители, чиито деца са в институция без срок за настаняване или от повече от година, че имат на разположение три месеца, за да поискат прекратяване на настаняването. Ако не направят това след 1 януари, децата ще бъдат вписани в регистъра и ще могат да бъдат осиновени без съгласието на родителите си.

"Тази процедура вече е стартирала. По данните с които разполагаме от АСП има вече изпратени 4500 уведомления. До момента има ре интегрирани в семейна среда 29 деца, а за 20 има подадени декларации от родителите, че са съгласни да бъдат осиновявани и директно вече са вписани в регистъра", обясни Йоанна Германова - директор Дирекция "Социална закрила и социално включване".

Промяна в регистъра за осиновяване се очаква от началото на следващата година, но според неправителствените организации, работещи в тази сфера, реално намаляване на броя на децата в институции може да се очаква едва след две-три години.

"Ако не се постараем да не влизат деца в институциите няма как да се случи истинската деинституционализация, защото докато някои работят за извеждането на децата, било то в приемни семейства, осиновяване или реинтеграция в семейна или близка до семейната среда, не затворим ли входа на институциите ще има нови попълнения на тези домове", смята Росица Букова.

Според нея държавата трябва да започне сериозна работа със семейства в риск за предотвратяване на изоставянето на бебета и развитие на приемната грижа, за да има шанс за по-големите деца, които се осиновяват по-трудно, да попаднат в семейна среда.