За последните 4 години Националната агенция по оценяване и акредитация е отхвърлила 18 проекта за разкриване на нови университети. Най-честите причини за отказ са, че предложенията не гарантират качество на обучението и често предвиждат преподавателски състав с т. нар. "пътуващи лектори". Повече по темата от Кристина Баксанова.

22 предложения за разкриване на нови университети са постъпили в Националната агенция. Положителна оценка получават едва 4 от тях.

"Тези университети не са акредитирани. Те са получили предварителна положителна оценка, която позволя процедурата да продължи до евентуалното им откриване. Ако бъдат открити след определен срок те трябва да се явят на акредитация, която може и да не получат", заяви проф. Иван Панайотов, председател на НАОА.

Одобрените проекти са за Висше богословско училище, за университет за дистанционно обучение по бизнес-администрация в Бухово, за Бизнес аграрно училище в Добрич и за Европейски университет в Перник. За да бъдат разкрити трябва да има решение от парламента.

От съществуващите в момента 51 висши училища 3 не са получили обща акредитация.

"Едно се яви на повторна, като бе отстранило слабостите, но друг като Колежът по "Телематика" в Стара Загора - не получи. Така броят на висшите университети от 51 е станал 50.

От 2002 година това училище предлага обучение, за което не е получило или е получило отрицателна акредитация. Така дипломите, които е издавало, не са легални според закона. Има ясно решение, че това висше учебно заведение трябва да бъде закрито.

Преди дни образователният министър Сергей Игнатов съобщи, че 28 университета предлагат докторантски програми без да имат акредитация за това и постави въпроса: Легални ли са научните степени от тези висши училища? С новия проектозакон кандидатите за "докторантура" задължително трябва да се обучават по програма, акредитирана от Националната агенция за оценяване.