
"Това не е данък за адвокатите. Това е един нов данък на една възможност да си използват конституционното си право на защита", каза Стефан Ботев. Той е един от водещите адвокати в страната и член на Висшия адвокатски съвет.
"Един колега направи едно подходящо сравнение: адвокатът не може да бъде бирник, да събира тази сума и да я предава в данъчното", каза Ботев.
В момента адвокатите плащат 10-процентовия плосък данък върху доходите си. С новия закон ще трябва да си наемат и счетоводители.
"Реално това ще доведе до оскъпяване на адвокатската защита и това положение ще намали достъпа до правосъдие. Една Франция, която е една от водещите в ЕС, се зачислява 7 % ДДС, в Гърция, която 28 години е член на ЕС, не се начислява ДДС. Същото е в Брюксел", каза адвокатът.
Един от мотивите за въвеждането на ДДС е укриването на доходи от страна на адвокатите, които на ръка взимат една сума, а на документи значително по-малка. Така записано в закона. ДДС ще се събира и от служебните адвокати. Тези, до които опират най-бедните и на които плаща самата държава.
От Националното бюро за правна помощ, под чиято шапка за служебните защитници, заявиха, че тъй като все още не са наясно с механизма, по който ще се събира това ДДС, не могат да излязат с коментар. Според юристи обаче може да се окаже, че адвокатите ще вадят ДДС-то от джоба си, докато чакат държавата да им плати парите.