ДДС върху адвокатските услуги ще бръкне в джоба на хората и ще превърне адвокатите в бирници. Това е мнението на Висшия адвокатски съвет. Оттам обмислят възможност да атакуват решението пред Конституционния съд. Но съветът очаква президентът да наложи вето. От доста години насам всеки нов парламент прави опит да обложи адвокатската защита, но все неуспешно. Сега, когато този данък е факт, адвокатите казват, че потърпевши ще са не те, а техните клиенти.

"Това не е данък за адвокатите. Това е един нов данък на една възможност да си използват конституционното си право на защита", каза Стефан Ботев. Той е един от водещите адвокати в страната и член на Висшия адвокатски съвет.

"Един колега направи едно подходящо сравнение: адвокатът не може да бъде бирник, да събира тази сума и да я предава в данъчното", каза Ботев.

В момента адвокатите плащат 10-процентовия плосък данък върху доходите си. С новия закон ще трябва да си наемат и счетоводители.

"Реално това ще доведе до оскъпяване на адвокатската защита и това положение ще намали достъпа до правосъдие. Една Франция, която е една от водещите в ЕС, се зачислява 7 % ДДС, в Гърция, която 28 години е член на ЕС, не се начислява ДДС. Същото е в Брюксел", каза адвокатът.

Един от мотивите за въвеждането на ДДС е укриването на доходи от страна на адвокатите, които на ръка взимат една сума, а на документи значително по-малка. Така записано в закона. ДДС ще се събира и от служебните адвокати. Тези, до които опират най-бедните и на които плаща самата държава.

От Националното бюро за правна помощ, под чиято шапка за служебните защитници, заявиха, че тъй като все още не са наясно с механизма, по който ще се събира това ДДС, не могат да излязат с коментар. Според юристи обаче може да се окаже, че адвокатите ще вадят ДДС-то от джоба си, докато чакат държавата да им плати парите.